Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

Tak to ministr Kocáb od strážců pravicové čistoty v České republice zase schytal. Demonstroval prý svou zbytečnost. Na pár hodin se totiž zúčastnil policejního vyklízení vily Milada. A proč by nemohl několik hodin svého času ministr takové zajímavosti věnovat?

Baví mě novináři, kteří kauzu považují za nehodnou pozornosti, ale přitom ztrácejí čas psaním zbytečných komentářů o zbytečné věci. Na rozdíl od nich se Kocáb alespoň namáhal podívat se na místo. V televizi jsem ho jasně viděl a slyšel hájit postup i chování policie.

Jan Macháček
Jan Macháček • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
Ministr pro lidská práva připadá leckomu zbytečný, ale otázka víz do Kanady je najednou celonárodní téma. S kolegou Markem Švehlou vřele souhlasím, že ve věci ochrany vlastnictví jsou důležitější témata. Jako třeba případ, kdy justiční a exekutorská mafie zabavila kvůli 35 haléřům celý dům v hodnotě 40 milionů korun.
• Letos opravdu není žádná okurková sezona. V Senátu právě zuří tvrdý zákulisní boj o slavný přílepek šitý na míru ČEZ, ve kterém jde o maličkost – 80 miliard korun. Dodejme také, že jde o další maličkost, tedy image státu, kde si lze koupit cokoliv. O přílepku pro ČEZ se bude hlasovat 22. července: jsou tu v podstatě tři možnosti. 1. Senát schválí přílepek šitý na míru ČEZ v nezměněné podobě; 2. Senát změní podmínky zákona jako spravedlivé a rovnocenné pro všechny hráče a vrátí změněný zákon do sněmovny; 3. Senát zruší přílepek a vrátí zákon do sněmovny.

Je tu pořád určitá naděje na úspěch. Jsou tu stále senátoři, kteří to vidí principiálně. A proti ČEZ se také formuje zajímavá koalice obchodních zájmů. Snad pravda a láska zvítězí…
• Když prezident Klaus vetoval tzv. šrotovné, doprovodil to vysvětlením, na kterém zaujme, že „český daňový poplatník by mohl využít šrotovného na nákup vozidel vyrobených mimo ČR“. To je zajímavé. Když naopak český automobilový průmysl (takže například i státní rozpočet) využíval šrotovného v jiných zemích, nikomu to nevadilo, přitom to viděno touto perspektivou bylo stejně zločinné. A tak je to v Česku skoro se vším. Děláme většinou jen to, co je jakoby výhodné pro nás. O principech se mluví, jen když se to hodí nám. Což je ovšem krátkozraké. Až budeme potřebovat něco my, možná si našeho chování někdo všimne. A pak se budeme divit.

Každý den nový Audit Jana Macháčka na www.respekt.cz.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte