Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Po nákupech

29?

59_R29_nakupy_n.jpg
59_R29_nakupy_n.jpg • Autor: Respekt

Potká bajker bajkera a povídá: „Věříš na devětadvacítku?“ Tak se to mezi bajkery stává. Pokračování může být různé. Druhý bajker buď povídá: „Jedině na devětadvacítku!“ Anebo může také říct: „Děláš si srandu? Devětadvacítku?“ Vyznavači jízdy na horském kole čili bajkeři mají názory na vše, co se týče bajků čili mountain biků. Ale snad na nic nejsou tak různé jako na devětadvacítku. Je to velké téma, ačkoli nejméně
29 procent populace vůbec netuší, o čem je řeč.

59_R29_nakupy_s.jpg
59_R29_nakupy_s.jpg • Autor: Respekt
Základní definice říká, že devětadvacítka (anglicky 29er nebo též two niner) je, když má mountain bike kola o průměru 29 palců čili 724 milimetrů, přičemž normální horské kolo má průměr 26 palců neboli 665 milimetrů. Úplně jednoduše řečeno, je to prostě o kus větší horské kolo. Jedni tvrdí, že mnohem lepší, rychlejší, silnější než starý mountain bike. A druzí tvrdí, že mnohem horší. Na světě je možná jen jeden člověk, který vyznává obě velikosti. A to je jejich společný praotec a bajkerský bůh Gary Fisher.

Je to ten, který byl v roce 1968 odvolán ze závodu, protože měl dlouhé vlasy. Je to ten, který ze starých kol sestavil první trojstupňový převodník alias trojtác, čímž umožnil cyklistům zdolat každou horu. A je to ten, který pak od nějakého mechanika zaslechl slovní spojení horské kolo, načež horská kola začal v roce 1979 vyrábět a prodávat. On také již v roce 1983 řekl o horském kole vše podstatné. Že totiž „jedním z hlavních problémů mountain bikingu je bahno“ a že „jedním z největších benefitů je krása“. Jeho výroba kol od té doby stále roste (www.fisherbikes.com) a inovací bylo bezpočet. Jedna z těch posledních přišla v roce 2002, když byla na trh uvedena 29er. (Tvrdí jedni bajkeři. Druzí si myslí, že nápad nepochází od Fischera, a další říkají, že to bylo celé jinak.) Dnes už většina cyklofirem vyrábí kromě 26er také ještě 29er. A čeká se, jestli se naplní to, že devětadvacítka bude nová šestadvacítka.

Stoupenci říkají, že určitě, protože je rychlejší, pohodlnější a v terénu pevně sedí. Odpůrci říkají, že ani náhodou. Je prý moc velká a neobratná. Kromě toho se na ni hůř shání příslušenství a je drahá. A najde se i spousta dalších argumentů, když zrovna potká bajker bajkera.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1220
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte