06_respekt_R28_2009_n.jpg
06_respekt_R28_2009_n.jpg • Autor: Respekt

06_respekt_R28_2009_s.jpg
06_respekt_R28_2009_s.jpg • Autor: Respekt
RESPEKT

Neústupnost Radima Jančury

Neústupnost Radima Jančury slaví úspěch – ministerstvo dopravy vypíše výběrové řízení na provozování části rychlíků. Je to první konkurz tohoto typu, protože dosud ministerstvo uzavíralo dohodu pouze s Českými drahami. Zlom zřejmě přinesla právě Jančurova nabídka, že je do dvou let schopen provozovat polovinu rychlíků za podmínek výhodnějších pro stát a příjemnějších pro cestující. Jančura na monopol Českých drah útočil už několikrát – hodlal provozovat vlak mezi Prahou a Ostravou nebo regionální linky na Liberecku. Oba projekty sice nakonec vzdal, nicméně jejich význam vidí v tom, že postupně tlačily ministerstvo k vypsání výběrových řízení.

06_despekt_R28_2009_s.jpg
06_despekt_R28_2009_s.jpg • Autor: Respekt
DESPEKT

Pragmatismus squatterů

Squatteři vyhnaní z vily Milada se stěhují do tří volných bytů domu v centru Prahy nedaleko náměstí Republiky. Jejich mluvčí si pochvaluje, že majitel domu s nimi jednal „jako rovný s rovnými“ a ukázal, že „nesdílí konformní představy šedého průměru české veřejnosti“. To zní ještě snad trochu squattersky. Celková bilance nicméně příliš na nezávislé nekonformní anarchistické hodnoty nevypadá: majitel domu vyšel squatterům vstříc díky intervenci ministra Michaela Kocába, jeho developerská firma má navíc za sebou skandál při stavbě hotelu v Praze, při níž zbourala část historického domu a dostala za to pokutu přes milion korun.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte