Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Anketa

ANKETA: Bylo dobré zvát autoritářského prezidenta Lukašenka na pražský summit EU?

04_R19_dub2009.jpg
04_R19_dub2009.jpg • Autor: Respekt

04_R19_dub2009.jpg
04_R19_dub2009.jpg • Autor: Respekt
TOMÁŠ DUB
poslanec ODS, člen zahraničního výboru

Alexandra Lukašenka bych na summit EU nezval. Legalizujeme tím jeho pozici jako vůdce Běloruska. Je typickým diktátorem. Své zemi škodí a lidé trpí politickým útlakem. Jeho pozváním ztrácíme kredit u běloruských demokratických sil. Nakonec pozvání sám ani nepřijal a posílá za sebe vicepremiéra, což ukazuje, že je sice schopen lavírování v diskusi s demokraciemi, ale že zároveň na své vůdčí pozici v Bělorusku dál trvá. Umožnil bych ale obyčejným Bělorusům snadné cestování do Evropy i studium na našich školách. To je totiž nejférovější, nejsnazší a nejúčinnější vývoz demokracie, jaký umíme udělat.

 

 

 

 

 

 

 

04_R19_anikina_2009.jpg
04_R19_anikina_2009.jpg • Autor: Respekt
TATIANA ANIKINOVÁ
nezávislá ruská novinářka žijící v Praze

Odpověděla bych ano i ne. NE, pokud to budeme posuzovat měřítky tradiční morálky a etiky. Pan Lukašenko byl se svými postoji k politickým právům a svobodám v očích západních demokracií dlouhou dobu vyvrhelem. A pochybuji, že navzdory jeho minulým činům, po tolika letech jeho autoritářské vlády, konečně a upřímně dospěl k porozumění univerzálním hodnotám. ANO, proč ne? Když strpíme, že se evropští vůdci musí setkávat a mluvit s mnohem odpornějšími osobami… Řekla bych, že to pozvání je pochopitelné jako gesto politického pragmatismu.

 

 

 

 

 

 

 

 

04_R19_hamacek2.jpg
04_R19_hamacek2.jpg • Autor: Respekt
JAN HAMÁČEK
poslanec ČSSD, člen zahraničního výboru

Politika izolace se ukazuje jako špatné řešení. Nefungovala na Kubě ani v Iráku, nefungovala ani nikde jinde na světě. Politika izolace možná měla své opodstatnění před sto lety, ale v dnešním globalizovaném světě je pouhou iluzí. Kdyby se François Mitterrand v době, kdy u nás vládli komunisté, štítil podat ruku Gustávu Husákovi, těžko by při své státní návštěvě Československa v roce 1988 posnídal s Václavem Havlem a dalšími odpůrci režimu. Ani já samozřejmě nesouhlasím s porušováním lidských práv v Bělorusku, ale jde-li nám skutečně o to, aby se v Bělorusku v této oblasti situace zlepšila, jeho představitele nelze do Prahy na summit věnovaný východnímu partnerství nepozvat.

 

 

 

 

 

 

 

04_R19_larys.jpg
04_R19_larys.jpg • Autor: Respekt
MARTIN LARYŠ
Asociace pro mezinárodní otázky

Bělorusko je v rámci projektu Východního partnerství jednou z klíčových zemí. Jestliže si EU vybrala Minsk za jeho součást, pak je logické, že bohužel bude muset jednat s vedením tohoto autoritativního režimu. Pozvání do Prahy je proto pochopitelným krokem, ovšem EU se musí vyhnout krokům, které by mohly vést k legitimizaci Lukašenkova režimu. EU by měla jasně určit podmínky, jejichž splněním bude podmíněno setrvání Minsku v projektu VP. EU musí nadále udržovat kontakty s opozicí, aby si Lukašenko uvědomil, že nejde o spolupráci Lukašenka a EU, ale Běloruska a EU. Navíc tím dostane trhliny Lukašenkova snaha prezentovat opozici jako „pátou kolonu Západu“.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte