65_R18_2009_n.jpg
65_R18_2009_n.jpg • Autor: Respekt

65_R18_2009_s.jpg
65_R18_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Ranní povelikonoční jízda tramvají. Mlaskající chlapeček sedící za mnou. Moc si nepamatuji, jak jsem se sem dostala, vstávání nebylo zrovna životaplné. Ten zvuk mi rve uši, přemýšlím, jak ho vypnout. Mám ještě slepené oči, musím se přenést z nálady volných dnů do šedi těch školních. Ostatní cestující jsou na tom dost podobně, alespoň podle toho, jak se tváří.

Pozdravy spolužáků. Zasedám do lavice a prohlížím si zadání letošních maturitních slohových prací. Příští rok my. Bude to velká premiéra státních maturit, o kterých toho zase až tak moc nevíme. Nevíme, co od nich čekat. Sehrajeme roli zkušebních králíků.

Hodina češtiny. Poslouchám výklad mé milé profesorky a hryže mě pomyšlení, že tohle má za rok skončit. Bude mi chybět. Další hodinu máme suplovanou, prokecám ji se spolužačkou. Probrat všechny novinky je bezpodmínečně nutné. Z následujících dějin umění si zapamatuji jen to, že za druhé světové války puklo zvonu u Svatého Víta srdce. Puklé srdce. V matematice nechápavě zírám na všechna ta čísla a písmena, rovnice, co se v mém sešitě nerovnají, a vzorečky, které mi vzorové nepřipadají. Ještě že není fyzika, dnes na ni nejsem zrovna naladěná. Ostatně jako jindy.

Další čeština, tentokrát o Josefu Čapkovi. Naši profesorku zamrzí, že jsme od něj nikdo nic nečetli. Navnadila nás už na spoustu titulů a já budu příště v knihovně hledat u písmene Č.

Hodiny češtiny a…

2009_obalka_R18
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R18
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte