33C_varianta_drahy_R17_2009_n.jpg
33C_varianta_drahy_R17_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Politici hlásí: už nebudeme lepit miliardové ztráty zdejší železnice. A spolu s tím se státnímu molochu začalo ve velkém pouštět žilou.

 

33C_varianta_drahy_R17_2009_s.jpg
33C_varianta_drahy_R17_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Ještě nikdy nebyla jejich budoucnost tak nejistá. Českým drahám, podniku, který zaměstnává více než padesát tisíc lidí a každoročně přepraví skoro dvě stě milionů pasažérů, jde o hodně. Svůj nástup na zdejší železnici ve velkém ohlašuje soukromá konkurence, a ač se to donedávna zdálo neuvěřitelné, má proti státnímu gigantu nemalé šance na úspěch. Je toho však víc – například tanec kolem obrovských veřejných zakázek a prodej nejlukrativnějších pozemků v českých městech. Vyhlídky nejsou nijak růžové a zdaleka nepanuje jasno, co z drah po této operaci zbude. Pro obyčejného pasažéra se však ve stejnou chvíli a nezávisle na tom objevilo i světýlko naděje, že se česká železnice konečně promění v prostředí příjemné pro lidi.

 

Nová situace
Ten příběh začal docela nenápadně. Jak to dnes ale vypadá, loňská spolupráce Libereckého kraje s německou dopravní organizací ZVON může strhnout skutečnou lavinu. Německým expertům na turistický ruch šlo původně jen o vypsání soutěže, která by zajistila jedno pravidelné vlakové spojení v liberecko-saském pohraničí. Výsledek nedávno skončené a v Česku dosud nevídané soutěže na železničního dopravce ovšem způsobil celostátní poprask: liberečtí politici totiž namísto Českých drah…

2009_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte