Mají vědci právní odpovědnost, pokud jejich vynálezy způsobí nevratné změny v ekosystémech?

ROMANA KOHLÍČKOVÁ

Ptali jsme se Martina Ondřeje Macha z časopisu Ekolist:

Neslyšel jsem o jediném zákonu, který by takovou právní odpovědnost vědců nějakým způsobem formuloval. Šlo by to ostatně asi dost těžko a asi by to nebylo ani účelné. Jeden příklad za všechny: když v první polovině 20. století vyvinul americký chemik Thomas Midgley jr. pro chemický průmyslový gigant DuPont látku nazvanou freon, celý svět mu za to tleskal. Freony byly z tehdejšího pohledu geniální. Nehořlavé, netoxické a široce využitelné v průmyslu od chladírenství až po výrobu molitanu. Když se potom o nějakých šedesát let později vědci a politici shodli na tom, že freony jsou vlastně šíleně nebezpečné, protože ničí ozonovou vrstvu, byl už Midgley dávno po smrti. Čili nebylo by po kom právní odpovědnost vyžadovat. A i kdyby bylo, je otázka, kdo nese za poškození ozonové vrstvy větší zodpovědnost: vynálezce, firma, která freony rozšířila, nebo my všichni, kteří jsme jako uživatelé freony v různých výrobcích využívali?

V současnosti panuje shoda v tom, že největší odpovědnost nese ten, kdo nějaký vynález vyrábí ve velkém a uvádí na trh. Proto se také zavádí čím dál větší odpovědnost výrobce za škody, které způsobí. Minulý rok u nás vstoupil v platnost zákon o ekologické újmě, který něco takového stanovuje. Zaměřuje se přitom ale…

2009_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte