2009-482-mobr-73R102009n.jpg
2009–482-mobr-73R102009n.jpg • Autor: Respekt

2009-482-vobr-73R102009.jpg
Autor fotografie: Archiv autorky • Autor: Respekt

„Kirkwall,“ kření se runový nápis nad vchodem do letištní budovy. Skleněnými dveřmi se z haly vychází přímo na plochu. Jediný pruh přistávací a vzletové dráhy začíná pár metrů od moře.

Je sobota, volný den, ale vstávali jsme brzy, abychom stihli ranní let. „Můžu vedle tebe?“ ptám se Jima. Přikyvuje, a tak vklouznu na místo kopilota a nasadím si sluchátka. Jim se otočí a přehlédne zbývajících sedm cestujících, plnou kapacitu letadla. „Za patnáct minut budeme na místě.“ Během několika vteřin jsme ve vzduchu. Pozoruju, jak stín letadla brázdí temně modrou hladinu v hloubce pod námi, odráží se od zelených pastvin, hnědých vřesovišť a bělostných pláží ostrovů, které přelétáváme.

S drcnutím dosedáme na štěrkový pás letištního pole na ostrově North Ronaldsay. Tři míle na délku, dvě na šířku, padesát čtyři stálých obyvatel. Nejvyšší místo ostrova je dvacet tři metrů nad nezměrnou plochou oceánu, který je dneska tmavě modrý a ježí se bílými vrcholky vln.

S batohy na zádech vyrážíme přes louku k mořskému břehu, kde obvykle trávíme noc. Cestou míjíme osamělý stojící kámen. Ve výšce očí v něm zeje otvor o velikosti mužské pěsti. Dotýkám se ho a obcházím ho kolem dokola, po směru hodinových ručiček, tak jak to přináší štěstí, tak jak okolo něj místní lidé tančí, když vítají nový rok.

Skalnatý břeh je pod místem, kde…

2009_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte