2008-334-mobr-56AR062008nahled.jpg
2008–334-mobr-56AR062008nahled.jpg • Autor: Respekt

2008-334-vobr-56AR062008.jpg
Fotografie: Energie vyrostla na poli, ale kolik nafty spálil traktor? (Výroba etanolu z kukuřice v USA) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Skoro přesně před rokem vyšel v Bruselu návrh společné energetické politiky zemí EU. Autoři v něm upozorňují, že pokud by v roce 2030 stál barel ropy sto dolarů, podražil by celoroční dovoz ropy o zhruba 350 eur na každého obyvatele Unie a tato velká investice by nevytvořila žádná nová pracovní místa. A než se rok s rokem sešel, máme tady situaci, která byla prognózována až o dvacet let později: stodolarová hranice padla už v prvním lednovém týdnu (i když později ropa poněkud zlevnila).

Autory zmíněné zprávy přitom nikdo neviní z krátkozrakosti. Česko se může dostat do situace domácnosti, která nemá na topení a které nikdo nepůjčí.Dnešní svět je prostě takový – rychlý a neodhadnutelný, ale také zároveň plný informací, polopravd a dezinformací. Dobře se to ukazuje pomocí veličiny označované jako EROEI. Znamená to „energy returned on energy invested“, tedy podíl energie získané k energii vložené neboli energetická návratnost.

Profesor politických věd Thomas Homer-Dixon v knize o kreativitě a obnově civilizací Obnovení popisuje historické cykly a uvádí, že základní veličinou, která stojí za vzrůsty a pády civilizací, je právě energetická návratnost. Tento pojem se původně koncem 60. let začal používat v ekologii, kdy se někteří vědci zabývali tím, zda se rybám vůbec vyplatí plavat tisíce mil, aby našly o něco víc potravy.

20086-vobr-20086-mobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20086-vobr-20086-mobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte