2008-280-mobr-28ekonomistR052008n.jpg
2008–280-mobr-28ekonomistR052008n.jpg • Autor: Respekt

2008-280-vobr-28ekonomistR052008.jpg
Fotografie: Medvědi se probudili, vichřice je tady. (Burza na Wall Street v New Yorku) – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Finanční bouře, která v loňském roce rozmetala americký trh s rizikovými hypotékami, přerostla v hurikán. Zhoubný vítr vanoucí z neuváženého půjčování na nemovitosti se nejprve prohnal trhem s cennými papíry zajištěnými aktivy, potom rozvahami bank a nakonec burzami. V prvních třech lednových týdnech klesla hodnota veřejných obchodních společností na celém světě o více než 5 bilionů USD. Řada trhů je 20 % i víc pod svým vrcholem, což odpovídá neformální definici medvědího trhu. 21. ledna se propadly ceny akcií od Brazílie až po Británii – byl to nejhorší den na burze od 11. září 2001.

Přestože americké burzy byly ten den zavřené, reakce politických činitelů byla podobně bouřlivá. Následky úvěrového flámu neodezní ani rychle, ani lehce. Ceny aktiv poklesnou.Než se 22. ledna otevřely na Wall Street dveře, Federální rezervní banka oznámila neplánované snížení sazeb o tři čtvrtiny procentního bodu na 3,5 % – to představuje nejrychlejší pokles za čtvrt století. O den později začal newyorský regulátor pojišťovnictví spolu s předními bankami plánovat, jak s pomocí miliard dolarů zachránit vrávorající pojistitele dluhopisů. Zatímco se trhy naklánějí a kymácejí, palčivou otázkou zůstává, zda centrální banky a regulátoři zasáhli svižně a prozíravě, nebo v neuvážené panice.

Není pochyb o tom, že současná situace nahání strach. Ale federální banka…

20085-vobr-20085-mobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20085-vobr-20085-mobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte