2008-2462-mobr-4608B.gif
2008–2462-mobr-4608B.gif • Autor: Respekt

2008-2462-vobr-4608B.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Los Angeles, luxusní a nudná čtvrť. Čtyřiadvacetiletá India běží otevřít otci prosklené domovní dveře, ale předem tuší, co uvidí: mrtvolu v tratolišti krve. Není to obyčejná vražda. Max Ophuls byl za války hrdinou protihitlerovského odboje, později působil v OSN jako jeden z architektů poválečného světa a konečně byl americkým velvyslancem v Indii v době, kdy vrcholila jedna z kašmírských krizí a zplodil tam svou jedinou dceru. Narodil se ve Štrasburku, na hranici dvou znepřátelených zemí, které se nakonec dokázaly sblížit. Zemřel kvůli výbušné atmosféře na pomezí Indie a Pákistánu, které zatím společnou řeč nenašly.

Ophulsovým vrahem je jeho dokonalý osobní řidič a komorník, světlovlasý kašmírský Ind, který užívá jméno Šalimar. Vražda humanistického politika ve výslužbě je teroristický akt. Ale Šalimar se mu především mstí za zničený osobní život a ukradenou lásku. Nebýt Ophulse a jeho nezodpovědného světáctví, jeho život by vypadal jinak. Šalimar by žil dál v multietnickém kašmírském ráji jako varietní umělec a vzorný muslimský manžel hinduistické krásky – tak se mu to alespoň jeví.

Nový román Salmana Rushdieho (1947) Klaun Šalimar je romantická historie plná politiky, úmyslně barvotiskových obrazů a působivých „filmových“ scén. Je v ní zápal i ironie – postavy například nesou jména slavných filmových režisérů: Ophuls, Pabst, Ed Wood.

2008_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2008_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte