2008-1662-mobr-31AR312008n.jpg
2008–1662-mobr-31AR312008n.jpg • Autor: Respekt

2008-1662-vobr-31AR312008.jpg
Fotografie: Irácká lehkost bytí. (Mladíci v Basře, květen 2008) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Irácká Basra si vydechla. O kontrolu nad druhým největším městem v zemi se několik let nekontrolovatelně rvalo několik po zuby ozbrojených skupin šíitských radikálů. V dříve kosmopolitním přístavu se nesměl prodávat alkohol, filmy ani hudba, studentky se bez šátku na hlavě neodvážily na univerzitu. Basru sice měla od roku 2003 na starosti britská armáda, ta se ale do místních sporů nemíchala a nakonec se z obavy o svou bezpečnost stáhla na základnu za městem.

Zvrat nastal letos v dubnu, když proti milicím zaútočila nově vycvičená irácká armáda vyslaná premiérem Núrím Málikím. Boj trval několik týdnů a vláda nakonec v polovině května uzavřela se šíitskými milicemi příměří. Dnes hlídkuje v Basře na každém rohu státní policie a armáda, milice jsou pryč a obyvatelům se dýchá o něco lehčeji. Obchody jsou opět otevřeny dlouho do noci, mořské korzo o víkendech praská ve švech. S trochou diskrétnosti je možné znovu koupit i alkohol.

Basrou ale příběh nekončí, zdá se, že obrat k lepšímu nastává v celém Iráku. Nejenže se radikálně zlepšila bezpečnostní situace. Irácká vláda začala aktivně uplatňovat svoji autoritu ve prospěch většiny Iráčanů, což jí na oplátku přináší dosud nebývalou podporu veřejnosti.

Vzrůstající sebevědomí Iráčanů se projevuje i při jednání se Spojenými státy – Bílý dům minulý týden na nátlak irácké vlády vůbec poprvé přistoupil na koncept časového plánu pro…

200831-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200831-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte