Reklama
 
200831-vobr-01_obalka_velka.jpg

2008/31

Koupit vydání
200830-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 17.–24. 7. 2008 200832-vobr-01_obalka_velka.jpg Vydání 2.–9. 8. 2008
Editorial
Anketa: Je zákaz účasti na OH pro lukostřelce Milana Andrease přiměřeným trestem? (Dopingový test prokázal, že kouřil marihuanu) Respekt Směrem k vylepšení výkonu je THC jako doping nesmysl. Všichni vědí, že to je nesmysl, ale je to v řádech. Příštích 7 dní Respekt V pondělí 28. července proběhne v Bruselu uzavřené setkání policejních špiček ze zemí Evropské unie. Předmětem schůzky je hrozba ekoterorismu. Průzkum Respekt Průzkum: Je těžké najít práci? Editorial Martin M. Šimečka S jídlem roste chuť, praví staré přísloví, myšlené také jako kritika lidské hrabivosti. Dnes však platí doslova: po hltavých devadesátých letech Češi objevují jemnost chutí a jídel často zapomenutých.
Ekonomika
O ceny se nestarejte Adam Šůra Značkové oblečení, populární iPhony, notebooky nebo golfové hole, to všechno vyjde v cizině levněji. Rozdíly bijí do očí o to víc, že koruna se stala nejrychleji posilující měnou světa. Na cenách v Česku se to ale neprojevilo a zboží se v obchodech prodává, jako kdyby euro bylo pořád za třicet korun. Blues pracujícího člověka The Economist Průzkumy veřejného mínění skýtají neveselý obrázek. Pouze 29 procent Američanů podporuje prezidenta. Jen 14 podporuje Kongres. A pouhých šest procent má kladné mínění o hospodářství. Přesto je mnoho Američanů, kteří si zoufají nad celkovou situací a zároveň pociťují spokojenost v osobní rovině.
Česko
Jak se dělá parta Silvie Lauder Skupinka rozpačitých lidí snažících se trefit svého šéfa barevnou kuličkou nebo nejapná veselice v nějakém vinném sklípku. Takhle nějak jsme vždycky byli zvyklí vnímat slovní spojení „teambuilding“. Jenže techniky vedoucí ke zlepšení vztahů a výkonu v nejrůznějších firmách se prudce mění. O českých běsech Jorge Zúniga Pavlov Občas se pozastavuji nad stížnostmi občanů na údajné reformy a zdá se mi, že většinou o tom mluví novináři a opozice. Nic proti tomu. Jakmile se ocitnu mezi normálními lidmi, témata jsou spíš jiného druhu. Ne že by neměli finanční potíže, ale asi mají za to, že oni sami nemají šanci věci ovlivnit. Nechte je vyjet Jaroslav Formánek Proč se v Česku stále více ozývají hlasy, volající po omezení kamionové dopravy: stres, únava či neukázněnost řidičů, nedodržování dopravních předpisů, ztráty na životech i majetku, ekologické ohrožení přepravovanými látkami, vytváření dlouhých pomalu jedoucích kolon, jež představují další negativní dopad na životní prostředí. Ropná pomsta Ondřej Kundra, Jaroslav Spurný Tu věc je potřeba přiznat si hned na začátku. Problém naší závislosti na ruské ropě, na ruském zemním plynu a na ruském obohacování uranu ani po Putinově optimisticky znějícím prohlášení nikam nezmizel.
Úspěch
Na drsné stezce Silvie Lauder Ministerstvo dopravy už vybralo reklamní agenturu a mohutná tuzemská kampaň za slušnější chování na silnicích by měla být hotova v září. Trvalo to dlouho, nicméně ani v Česku to není taková novinka, jak by se mohlo nepřipravenému pozorovateli zdát.
Z kraje
Po roce opět spolu Kateřina Čopjaková Jsme kousek od Prahy, v letovisku nazývaném Nová Živohošť, a Fryntovi a jejich dvě děti patří mezi statisíce Čechů, kteří dávají každé léto přednost tuzemské dovolené. A kteří vždy na dva měsíce mění ospalé místo, jako je Nová Živohošť, k nepoznání.
Na pozvání
Privatizace (právního) státu Jan Komárek Je soukromá sféra v řešení právních problémů opravdu o tolik lepší než státní správa? Záleží na tom, co si pod pojmem „lepší“ představujeme. Co se sluší a co se nepatří Luboš Dobrovský Poslanec Zaorálek není sám, kdo nedbá doporučení jednat, jak se sluší, a vystříhat se nepatřičností. Ani poslanec Rath se nevyznačuje úctou k předpokládaným rodičovským radám a premiér Topolánek si zase nedává pozor na pusu tak moc, že mu z ní unikají výrazy společensky více než nevhodné.
Minulý týden
Minulý týden Ivan Lamper Do kin vtrhl Batman – Temný rytíř. Média přinesla zprávu, že v Bělehradě po třináctiletém pátrání chytili Karadžiće. Meteorologové oznámili, že chladné „říjnové“ počasí končí a do Česka se vrací léto. Připravujeme Respekt Co připravujeme do dalších čísel.
Jeden den v životě
Tajemství čudlíku Petra Hůlová Klepou se kolena, zajíká se hlas a ne a ne myslet na něco jiného než na něj. Tak nějak se to šuškalo mezi holkami, když nám bylo třináct čtrnáct a z kluků nám začaly rudnout uši. Na Podkarpatské Rusi Respekt Máme dnes totiž bohatý program, jedeme navštívit děti, které jsou zapojeny do projektu Střediska humanitární pomoci Diecézní charity ostravsko-opavské Adopce na dálku.
Ve hvězdách
Postrach prérií 1903 Ondřej Nezbeda Na většině známých fotografií vypadá jako hrdá žena s trochu posmutnělýma očima, oblečená v mužských šatech či vojenské uniformě a s puškou v ruce. Jejím příběhem se inspiroval film, muzikál a zpívají se o ní písně. Martha Jane Cannaryová alias Calamity Jane.
Eseje
V tmavém stínu léta Andrzej Stasiuk Tři nové důvody pro Ivo Možný Polovina lidí se dnes dožívá osmdesátky. Ti, co ji přežívají, umírají nakonec namnoze v ústavech pro dlouhodobě nemocné. Polovina ročního rozpočtu našeho zdravotnictví padne na léčení těch, kteří ten rok zemřou. Mohlo by to být horší
Trendy
Lomo rusko-vídeňského přátelství Karolína Vránková Od 1. srpna začne lomografické hnutí fungovat i v Česku, bude možné přihlásit se k jeho stoupencům na stránkách www.lomography.cz a zakoupit si tam jeden z fotoaparátů, které dokážou udělat psychedelii i z nedělního výletu do Prátru. Když dovolená, tak dovolená Karolína Vránková Dnešní třicátníci už nejsou ochotni obětovat pro firmu vše a jde jim víc o kvalitu vlastního života. Dost zaměstnanců už se také osmělí říci: Když mám dovolenou, neobtěžujte mě e-maily ani telefonáty.
Civilizace
Smrtící pohostinnost Erika Hníková Když jste návštěva, která nechce urazit hostitele a důležitého aktéra vašeho dokumentu v jedné osobě, musíte se na české vsi lecčemu naučit. Třeba pít turka a zapíjet ho pivem, což by vás za normálních okolností ani ve snu nenapadlo. Banality, vulgarity Miloslav Petrusek Název knihy, o které mluvíme, by sváděl k představě, že jde o dílo, v němž se můžeme dozvědět o vývoji, zdarech i nezdarech významného politického hnutí, které se proměnilo ve státní útvar. Představa svůdná, leč v zásadě mylná. Zasvěcená samota Radek Mikuláš Samota motivovaná duchovními pohnutkami u nás oficiálně vymizela během josefínských reforem, které zrušily finanční a hmotné podpory poustevníků všech řádů a kongregací.
Prvních 15 minut
Na co myslí sochy Jan Němec Konec studia na FAVU přináší existenční starosti. Sochařství je extrémně náročné na prostor i materiál. Dalším úkolem Martiny Šedové tedy bude zařídit se spolužáky ateliér a vrhnout se do soutěží na veřejné zakázky.
Kultura
Alois Nebel: Komáři Jaromír 99, Jaroslav Rudiš Komiks Alois Nebel Pro dobrotu na žebrotu Jan Gregor Na tuhle roli čekala převážně divadelní herečka Imelda Stauntonová celou kariéru. Za to, jak se převtělila do titulní postavy filmu Vera Drakeová (2004), si vysloužila například nominaci na Oscara a cenu v Benátkách. Výtvarné umění Jan H. Vitvar Zajímavé výstavy Hudba Pavel Klusák Hudební novinky Zítra se bude válčit všude Karel Veselý The Bug natočil London Zoo s jamajskými i londýnskými vokalisty a rapery, jejichž texty jsou jako čítanka budoucí katastrofy. Po auditu potopa Jan H. Vitvar Novinky Respekt Knižní novinky První dvě vlaštovky Karolína Ryvolová Dva romány, které se nyní objevily téměř najednou, však v tomto směru překvapily. Ani Irena Eliášová (1953), ani Roman Erös (1963) nepocházejí z líhně kolem Hübschmannové. Oba jsou navíc debutanti, kteří dosud nepublikovali ani v časopisech. Stejně všechno zmizí Jovanka Šotolová Nejnovější román Sokrates v noci (2008) vypráví o účtování muže, jemuž lékaři našli nádor na mozku. Miluj svého koně Jan H. Vitvar Češi McCarthymu konečně rozumějí. Ale museli mu k tomu pomoci bratři Coenové se svou adaptací jeho knihy Tahle země není pro starý – po té je v knihkupectvích taková sháňka, že Argo připravilo už třetí dotisk. Divoká noc s verbuňkem Jan Brabec Jsme v kraji Moravského Slovácka, obec se jmenuje Velká nad Veličkou a právě sem přijíždějí další fanoušci folkloru ze všech koutů republiky. Hned u vjezdu do obce stačí zaplatit poplatek deset korun a ocitnou se ve světě „autentické lidové kultury“, kde se tančí a zpívá od „narození až do smrti“.
Rozhovory
Mám rád lidi, kteří to pročísnou Magdaléna Platzová Konceptuální umělec Ján Mančuška se pohybuje v zahraničních výtvarných síních více než doma. Pravidelně například vystavuje v New Yorku a jeho díla se letos prodávala v hlavní části prestižní výtvarné přehlídky Art Fair v Basileji.
Téma
Jak se dobře najíst Petr Třešňák, Ondřej Nezbeda Podobá se to přírodnímu zákonu. Jakmile společnost dosáhne blahobytu, projde rychle několika změnami stravovacích návyků: s tou první přichází zasycení a tloustnutí populace, hned za ní následuje módní vlna ideálu štíhlosti, se kterou se pojí obchod s nízkotučnými dietami, fitnesscentry, dietology a osobními trenéry, a teprve potom následuje trend zdravé, zajímavé a kvalitní kuchyně. Vaření se stává zábavou a součástí životního stylu.
Svět
Svět elektronické nenávisti The Economist Daleko znepokojivější ale je, jak pomocí divů elektroniky rozdmychávají nenávist mezi státy, rasami či náboženskými vyznáními mladí uživatelé internetu – tedy právě ti lidé, které by internet mohl osvobodit z pout státem prosazovaných ideologií. Dopis ze Srbska Igor Jovanovič Zpráva o zatčení Radovana Karadžiće byla zveřejněna několik minut před půlnocí v pondělí 21. července. Hlavní srbské televizní kanály dlouho ukazovaly pouze průběžné titulky se zprávou o zadržení, aniž by přerušily své obvyklé noční vysílání. Zvrat v Iráku Zora Hesová Irácká Basra si vydechla. O kontrolu nad druhým největším městem v zemi se několik let nekontrolovatelně rvalo několik po zuby ozbrojených skupin šíitských radikálů. V dříve kosmopolitním přístavu se nesměl prodávat alkohol, filmy ani hudba, studentky se bez šátku na hlavě neodvážily na univerzitu.
Komentáře
Česká bazénová republika Karolína Vránková Na čtyřicet lidí u nás připadá jeden bazén. Doháníme USA, kde jeden bazén připadá na třicet obyvatel. Jsme prostě bazénová republika. Monopolní průšvih Luděk Niedermayer Schůzka těch dvou mužů u dálniční benzinové pumpy není pro veřejnost dobrou zprávou. Setkali se totiž šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Martin Pecina a podnikatel Andrej Babiš, který je potenciálním „klientem“ tohoto úřadu. Srbské dilema Jacques Rupnik Ačkoliv byl Karadžić Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii v Haagu (ICTY) záhy obviněn z genocidy a válečných zločinů, zadržen byl teprve po dvanácti letech. Ropák v Kremlu Marek Švehla Náš vztah k Rusku je pozoruhodně ambivalentní. Ruské firmy nepouštíme do privatizace důležitých podniků a mapování ruských aktivit patří k podstatné agendě zdejších tajných služeb. Přitom Češi mnohem rychleji než jiní východní Evropané hodili vzpomínky na Brežněva za hlavu a zdejší levice s aktivisty z hnutí Ne základnám zcela bezelstně hrají ve sporu o radar ruskou hru.
Dopisy
Dopisy Respekt Většina zdejších neštěstí je způsobena tím, že lidé špatně řeší krizové situace, protože neovládají řidičské umění a standardní „evropské“ způsoby jízdy.
K věci
Je to jako transplantace srdce Ondřej Nezbeda Po dlouhých devatenácti letech se čeští občané dočkali návrhu nového občanského zákoníku. Vznikal osm let a skoro tři tisícovky jeho paragrafů se dotknou každého z nás. O komentář jsme požádali jednoho z předních expertů této země, bývalého ústavního soudce a člena katedry občanského práva Právnické fakulty UK Vojtěcha Cepla.
Blogy
Blogy Respekt Zastávám názor, že výpočetní technika je tu proto, aby sloužila člověku – nikoli aby se člověk musel přizpůsobovat technice. S Martinem Machem o učňovských školách Respekt Naše ministerstvo (MŠMT) vydává soustavu oborů a krajské samosprávy na základě požadavku škol a dlouhodobého záměru krajské vzdělávací politiky určují aktuální oborovou strukturu.
Vaše otázky
Kdy začne platit dohoda o sociálním zabezpečení mezi USA a Českem? Respekt Česká republika podepsala v září loňského roku se Spojenými státy smlouvu o sociálním zabezpečení. Můj plný invalidní důchod je nižší než životní minimum, čili by mi dohoda mohla pomoci. Smlouva má vstoupit v platnost v polovině roku 2008. Kdy začne dohoda platit?
Krátce
Krátce-přehled o dění v uplynulém týdnu Respekt Raketový růst české měny se podařilo zastavit. Šéf centrální banky Zdeněk Tůma pohrozil, že pokud bude koruna vůči ostatním měnám dále posilovat, sníží Česká národní banka úrokové sazby.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte