Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Rok 2008: buďme otevření

Přesně před rokem jste si na tomto místě mohli přečíst průřez novoročními věštbami pro internetový rok 2007. Jak odhady dopadly a co nás čeká letos?

Přesně před rokem jste si na tomto místě mohli přečíst průřez novoročními věštbami pro internetový rok 2007. Jak odhady dopadly a co nás čeká letos?

Většina vizí se naplnila: minulý rok byl ve znamení videa, sociálních sítí, virtuálních světů či nástupu webových služeb na úkor klasických instalovaných programů. Zajímavější jsou ale omyly. Například server InformationArchitects.jp očekával „léto lásky“. Zpětný pohled odhaluje, že internetový svět byl sice optimistický a některé projekty se pyšnily jazykem hodným 60. let, nicméně vše přebily miliardy dolarů. Většina projektů nakonec nechtěla změnit svět. Jejich cíl byl prozaičtější: být koupen Googlem nebo kýmkoli jiným.

Věštci neodhadli ani mobilní mánii vyvolanou telefonem iPhone. Nezachycený hit tak dává inspiraci pro rok 2008: bude mimo jiné rokem mobilního internetu. Ale největší trend spočívá v něčem méně hmatatelném. Klíčovým slovem bude otevřenost. Kořeny této potřeby leží právě v roce minulém.

Jedním z hitů minulých měsíců byly sociální sítě: weby, kde si ke svému profilu přidáváte přátele i různé zábavné aplikace a objevujete nové. Existuje jich řada (Facebook, MySpace) a stále přibývají. Vy si tak znovu přidáváte přátele, které jste si už mnohokrát přidali do sítí předešlých. Internetový expert Robert Scoble si chtěl tuhle práci usnadnit, a tak spustil automatický program, který z Facebooku vyzobal základní data o jeho kamarádech. Facebook poté jeho účet zablokoval, jelikož to považoval za porušení pravidel. Jenže kdo vlastní jména našich blízkých? My, přátelé, nebo Facebook? Letos by se kvůli tomuto rozporu měly objevit demokratičtější a otevřenější sítě, které nebudou uživatele držet uvnitř a dovolí jim, aby volněji zacházeli se svými daty.

Trend otevřenosti se dotkne téměř všeho. Firmy totiž začínají zjišťovat, že když povolí cizím programátorům, aby pracovali s jejich výrobky, vyplatí se to. Programátoři vytvoří aplikace, které sice mateřská firma nemá pod kontrolou, ale vylepší jejich produkt a přitáhnou k němu nové zákazníky. Týkat se to bude i iPhone. Letos se Apple buď odváží a dá ho v plen programátorům, anebo ji předběhne konkurence. Otevřenost postoupí i do tak uzavřených světů, jako je spotřební elektronika. Například firma Neuros OSD začne prodávat DVD rekordér s úplnou dokumentací. Uživatelé budou mít k dispozici schémata obvodů a rekordér mohou „hackovat“.

Předpokladem k úspěchu v roce 2008 by tedy měla být maximální otevřenost. Uvidíme.

Autor je spolupracovníkem Respektu.

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte