2008-1552-mobr-29R292008m.jpg
2008–1552-mobr-29R292008m.jpg • Autor: Respekt

2008-1552-vobr-29R292008.jpg
Autor: Respekt

Oslavy Dne nezávislosti jsou v Americe za normálních okolností nejrušnější svátek roku, ale letošního čtvrtého července odradily turisty vysoké ceny benzinu a více než tři sta požárů zuřících po celé Kalifornii. Na Den obětí války, který se slaví poslední pondělí v květnu a je už tradičně počátkem letní sezony, byla zima. V roce 1999 došlo k příšerné vraždě. Roku 1997 rozvodněná řeka Merced zaplavila hotel a smetla stovky tábořišť. O důvody, proč je v Yosemitském národním parku prázdno, není nikdy nouze.

Počet návštěvníků nejkrásnějšího kalifornského údolí klesal v devíti letech z posledních třinácti a letos to opět vypadá na další propad. Dokonce i v roce 2007 – což byl relativně rušný rok – se návštěvnost pohybovala o 11 procent pod maximem z poloviny devadesátých let. V celé Americe kulminoval počet návštěvníků národních parků a historických památek v roce 1987. Dnes už se návštěvníci nezdrží tak dlouho a táboří méně často, obzvláště v divočině. A zaměstnanci parků slyší méně a méně angličtiny s americkým přízvukem. Kdyby nebylo britských a německých turistů, kteří si užívají slabého dolaru, v parcích by bylo prázdno.

Slábnoucí nadšení pro to, čemu spisovatel Wallace Stegner říkal „nejlepší americký nápad“, je obzvláště pozoruhodné v tak rychle rostoucím státě USA, jakým je Kalifornie. Od roku 1994 se její obyvatelstvo rozrostlo z 31,5 milionu na 38 milionů…

200829-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200829-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte