0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Ekonomika12. 7. 20087 minut

Volání divočiny slábne

Oslavy Dne nezávislosti jsou v Americe za normálních okolností nejrušnější svátek roku, ale letošního čtvrtého července odradily turisty vysoké ceny benzinu a více než tři sta požárů zuřících po celé Kalifornii.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Autor: Respekt
Autor: Respekt
↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Oslavy Dne nezávislosti jsou v Americe za normálních okolností nejrušnější svátek roku, ale letošního čtvrtého července odradily turisty vysoké ceny benzinu a více než tři sta požárů zuřících po celé Kalifornii. Na Den obětí války, který se slaví poslední pondělí v květnu a je už tradičně počátkem letní sezony, byla zima. V roce 1999 došlo k příšerné vraždě. Roku 1997 rozvodněná řeka Merced zaplavila hotel a smetla stovky tábořišť. O důvody, proč je v Yosemitském národním parku prázdno, není nikdy nouze.

Počet návštěvníků nejkrásnějšího kalifornského údolí klesal v devíti letech z posledních třinácti a letos to opět vypadá na další propad. Dokonce i v roce 2007 – což byl relativně rušný rok – se návštěvnost pohybovala o 11 procent pod maximem z poloviny devadesátých let. V celé Americe kulminoval počet návštěvníků národních parků a historických památek v roce 1987. Dnes už se návštěvníci nezdrží tak dlouho a táboří méně často, obzvláště v divočině. A zaměstnanci parků slyší méně a méně angličtiny s americkým přízvukem. Kdyby nebylo britských a německých turistů, kteří si užívají slabého dolaru, v parcích by bylo prázdno.

Slábnoucí nadšení pro to, čemu spisovatel Wallace Stegner říkal „nejlepší americký nápad“, je obzvláště pozoruhodné v tak rychle rostoucím státě USA, jakým je Kalifornie. Od roku 1994 se její obyvatelstvo rozrostlo z 31,5 milionu na 38 milionů…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc