Evropští farmáři si nevybrali pro protestní vylévání mléka do kanálů vhodnou chvíli. O vyšší příjmy za prodej mléka žádají totiž v době, kdy se běžný Evropan nemůže zbavit pocitu, že kolem rostou ceny všeho. Emoce neuklidní ani to, že evropská inflace se pohybuje pod čtyřmi procenty (na rozdíl třeba od naší téměř sedmiprocentní či v pobaltských zemích více než patnáctiprocentní). Vždyť u pump řidiči platí za benzin astronomických 1,5 eura za litr a ceny potravin rostou dvojciferným tempem. Každou chvíli navíc přicházejí nové informace o tom, která komodita právě zlomila historický rekord – naposledy kukuřice, jejíž cena na chicagské burze se za poslední rok zdvojnásobila. Co se to vlastně děje?

Neodpovídající rychlost

V poslední dekádě se zdálo, že moderní svět je o high-techu, finančních trzích a všemocných nadnárodních korporacích. Znenadání však první strany novin okupují články o tom, kolik bude stát rýže (a zda vůbec bude, neb některé země zakázaly vývoz), jak ovlivní sucho v Austrálii cenu chleba u nás a kdy bude barel ropy stát 200 dolarů.

Producenti zemědělských komodit jsou zejména na bohatém Západě často vnímáni ekonomy jako určitý přívažek společnosti, žijící pod neustálou hrozbou, že tržní ceny budou tak nízké, až zemědělcům nezajistí přežití. Ani ne tak strategická úvaha o roli zemědělství, známá tak dobře socialistickým plánovačům, jako spíše lobbistické tlaky vedly ke vzniku subvenčně protekcionistických systémů,…

200826-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200826-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte