Když vezmete do ruky slovenské noviny, čeká vás stručný, zato poněkud deprimující obsah. Hlavní deníky v posledních týdnech otiskovaly prázdné titulní stránky v černém rámečku na protest proti novému tiskovému zákonu. Ten dá každému, o kom se bude v novinách psát, široká práva na odpověď otištěnou stejným písmem a na stejném místě. Mezinárodní mediální pozorovatelé zákon ostře kritizovali. Dělá jim starosti úbytek svobody médií v celé východní Evropě.

Nový slovenský zákon vstoupí v platnost 1. června. Když si někdo bude na zmínku v novinách stěžovat, bude mít redaktor povinnost zveřejnit jeho odpověď – pokud se mu nepodaří přesvědčit soud, aby rozhodl jinak. Odpověď nesmí doprovázet dodatečná redakční poznámka. Odmítnutí odpověď zveřejnit může vést k vysokým pokutám. Právo na odpověď je běžné v několika evropských zemích, ale slovenský zákon je nejpřísnější z hlediska trestů a potenciálně svévolný.

Vláda – populisticko-nacionalistická koalice – tvrdí, že zákon povede k větší odpovědnosti médií. „Neohrožuje svobodu tisku. Pouze staví veřejný zájem nad zájem vydavatelů,“ říká ministr kultury Marek Maďarič. Slovenská média nejsou úplná neviňátka. Chystaná zpráva nadace Open Society Institute, skupiny financované Georgem Sorosem, poukazuje na „plagiátorství, odmítání zveřejnit opravy a skryté střety zájmů“.

Přesto je důvod k obavám z toho, jak by mohl předseda slovenské vlády

200818-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200818-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte