Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Česko

Miliony pro Topolánkovy muže

O firmě ČEZ se tady léta říká, že vlivem svých peněz poznamenává tvář tuzemské politiky. Konkrétní popis a důkazy její korupce ale zatím chyběly. Tu mezeru by mohl zaplnit následující příběh obchodů s jednou virtuální elektrárnou na severu Čech.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
Fotografie: Někdo by to měl zatelefonovat Romanovi. (Pánové Dalík v kostkované košili, pod ním uprostřed sedící Veverka a Demjanovič – se sklenicí – sledují v centrále ODS výsledky voleb 2006) - Autor: Aktualne.cz • Autor: Respekt
Fotografie: Někdo by to měl zatelefonovat Romanovi. (Pánové Dalík v kostkované košili, pod ním uprostřed sedící Veverka a Demjanovič – se sklenicí – sledují v centrále ODS výsledky voleb 2006) - Autor: Aktualne.cz • Autor: Respekt

O firmě ČEZ se tady léta říká, že vlivem svých peněz poznamenává tvář tuzemské politiky. Konkrétní popis a důkazy její korupce ale zatím chyběly. Tu mezeru by mohl zaplnit následující příběh obchodů s jednou virtuální elektrárnou na severu Čech. Ukazuje možný způsob, jak si lze předcházet vlivné představitele státu bez riskantního posunování naditých obálek po stole či bez použití tajemných kont ve vzdálených bankách. Stačí několik šikovně napsaných smluv a dostatek trpělivosti na opakování dlouhých, nic neříkajících vysvětlení.

Deset kravat

Čtyři muži středního věku v tmavých oblecích působí, že je dění kolem nich vůbec nezajímá. V rámci firmy druholigoví manažeři ČEZ vypadají, že se na zastupitelstvu města Ústí nad Labem docela nudí. Když s bezvýraznými tvářemi vyslechnou úvodní řeč primátora Jana Kubaty, bere si jeden z nich slovo a monotónním hlasem začíná propagovat projekt paroplynové elektrárny, kterou chce ČEZ postavit na území města v Úžíně.

Projev nevydrží poslouchat do konce nikdo z nabitého sálu, pozornost posluchačů nedokážou udržet ani rozmazané obrázky dokazující prospěšnost stavby, promítané na plátno nad řečníkovou hlavou. Pak vypukne bouřlivá debata, přítomní občané města i zastupitelé jsou proti stavbě, ústecký primátor Jan Kubata (ODS) zuří, že s ním vedení ČEZ projekt nekonzultovalo.

Vládu na tomto jednání zastupuje ministr…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.