2008-754-mobr-kratochvil-novy1nahled.jpg
2008–754-mobr-kratochvil-novy1nahled.jpg • Autor: Respekt

2008-754-vobr-kratochvil-novy1.jpg
Fotografie: Jiří Kratochvíl – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Už léta sbírám brněnské novodobé legendy a pověsti, a tak teď jen tak mimochodem jednu z nich. Na počátku 50. let minulého století bydlel v obstarožním činžáku na Francouzské ulici jistý pan Jakub Potl. Byl chudý jak kostelní myš a obýval garsonku tak maličkou, že i Liliputi by nad ní zaplakali. Dělal podavače cihel na stavbách a jednou večer, když si vyšťourával z nehtů cihelný prach, našel za nehtem ukazováčku semínko. I zasadil ho do květináčku a do rána mu, hleďme, vyrostl maličký vánoční stromeček a pod ním, koukejme, zabalený dáreček.

Balíček nebyl větší než krabička na mýdlo, ale vevnitř zlaté prstýnky. Totéž se opakovalo i příštího rána, ale tentokrát pravé perly. Sebral odvahu a šel s tím do vetešnictví na Pekařské. Vetešník, aby tenkrát vůbec mohl existovat, spolupracoval s esenbáky. A tak v hodině mezi psem a vlkem vtrhli esenbáci k panu Potlovi. Totiž jenom jeden z nich, ten druhý se už do garsonky nevešel a počkal za dveřmi. A protože tam vtrhl právě v tom nočním čase, kdy semínko konalo své dílo, stal se svědkem toho, jak pod stromečkem začalo cosi růst až do velikosti krabičky na mýdlo. A vevnitř šperky.

Esenbák je zabavil a ještě opatrně vytáhl z květináče stromeček a strčil si ho pod bundu. Soudruhovi za dveřmi ukázal šperky, ale o stromečku ani muk. Doma ho pak pečlivě zasadil do květináče a posadil se a čekal na hodinu mezi psem a vlkem. A když nadešel ten čas, pod…

200814-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200814-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte