V obci Zbraslav se posledních deset let usilovně staví byty. Jen ve dvou lokalitách jich přibylo tisíc a nájemníci už se začínají stěhovat. Převážně jde o mladé rodiny, které developeři přesvědčili poukazem na spousty zeleně a výbornou občanskou vybavenost. Ta má ovšem jednu vadu na kráse: počet míst v mateřských školkách zdaleka nekopíruje výstavbu bytů a kapacita 248 míst už nestačí. Nemá-li nově příchozí tříleté dítě ve školce sourozence, je bez šance na přijetí. „Developeři nedostali podmínku postavit objekty pro školky, byla to velká chyba předminulého vedení radnice,“ krčí rameny současná starostka Renata Hůrková.

Kdo za to může

Problém ve Zbraslavi je pro dnešní Česko typický. Počátek devadesátých let přinesl výrazné snížení porodnosti, které následně začal kopírovat i celkový úbytek mateřských škol. Zatímco ale porodnost opět stoupá, úbytek školek pokračuje. „Počet nepřijatých dětí rychle roste,“ říká Hana Hašková ze Sociologického ústavu AV ČR, která podporu institucí předškolní péče dlouhodobě sleduje. Ještě dramatičtější je podle Haškové situace v českých jeslích, tedy u dětí mladších než tři roky. „V současné době lze umístit do jeslí oproti 80. letům zhruba 3 procenta dětí. V celé České republice je totiž v současnosti pouze padesát čtyři jeslí a v nich jen 1671 míst,“ uvádí Hašková. Péči o děti mladší tří let přebírají od poloviny 90. let školky, a tak se…

200814-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200814-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte