2008-41-mobr-1-profilnahled.jpg
2008–41-mobr-1-profilnahled.jpg • Autor: Respekt

2008-41-vobr-1-profil.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

O tom, že Dmitrij Medveděv (42) bude na jaře 2008 zvolen prezidentem, nikdo v Rusku nepochybuje. Navrhl ho přece Vladimir Putin. Stane se tak nejmladší hlavou Ruska po caru Mikulášovi II. (ten byl za carem ve věku 26 let). Medveděv Putinovi vděčně ihned navrhl post premiéra.

Nominace Medveděva (Respekt o něm psal jako o pravděpodobném kandidátovi už koncem roku 2006) vypadá jako tah, jímž si chce Putin dopřát čas na rozmyšlenou. Střídání moci je totiž v Rusku vždy velmi nebezpečnou hrou. Putin se jako prezident obklopil silovými skupinami z prostředí KGB, z nichž každá by ráda dosadila na prezidentský post svého člověka. Těmto skupinám velí opravdu nebezpeční lidé, jako například šéf Služby bezpečnosti prezidenta Viktor Zolotov nebo ředitel ruské kontrarozvědky (FSB) Viktor Patrušev. Nejenže kráčí ve stopách Beriji (který byl Stalinovi dlouho věrný, ale potom se ho snažil nahradit a doplatil na to životem), ale kromě obrovské moci mají také obrovské finanční zdroje. Putin si musí ponechat pozici „nejvyššího rozhodčího“ mezi těmito skupinami, neboť ve chvíli, kdy tato smečka buldoků pocítí jeho slabost, skočí mu bez milosti po krku.

Medveděv je zřejmě Putinovou jedinou šancí. Kdyby se rozhodl například pro bývalého ministra obrany Sergeje Ivanova, jehož podporuje vojensko-rozvědčická lobby,…

20081-vobr-01_obalka_velka.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20081-vobr-01_obalka_velka.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte