2007-182-mobr-09-5-let.gif
2007–182-mobr-09–5-let.gif • Autor: Respekt

2007-182-vobr-09-5-let.jpg
Fotografie: Obálka 5/2002 – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Pod titulkem Když exploduje Zeman jsme před pěti lety sledovali slovní nálože, které kvůli Temelínu z obou stran přelétávaly hranici s naším jižním sousedem. O co šlo? Xenofobní strana Svobodných Jörga Haidera zorganizovala podpisovou akci, která vázala přijetí Česka do EU na nespuštění Temelína. „Petice sama o sobě nepředstavovala riziko. …proti byly všechny ostatní strany (včetně koaličních lidovců!) a také elity. … (Premiér Miloš) Zeman však (pod praporem národního zájmu) neodolal příležitosti a odstartoval slovní přestřelku, která přerostla v diplomatickou válku. A přestože sám kancléř, lidovec Wolfgang Schüssel, vyzval své straníky k bojkotu petice, lidovci se nakonec Haiderovy strany zastali. V čem konkrétně tedy Zemanovými proslovy získal český národní zájem, zůstává záhadou,“ psal tehdy Respekt.

Pak to vypadalo na happy end. Zeman se Schüsselem v Melku dohodli mimo jiné, že se stavba nezkolauduje, dokud na ní budou závady. Vstup ČR do EU se otevřel. Když ale zdejší úřady Temelín koncem loňského roku zkolaudovaly rychleji než septik, Rakušany to opět nadzdvihlo, protože zprávy o haváriích se objevují pořád. „Česko neplní závazky z Melku,“ připomněl jižní soused a rakouský parlament vyzval vládu, aby podala mezinárodní žalobu. „Skandální,“ odpověděl na to český prezident a začalo se mluvit o národním zájmu a hrozit odstřihnutím sousedů od…

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 89 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 89 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte