Odchod ukrajinského ministra zahraničí to doložil i formálně: Janukovyč poráží reformátora a revolučního lídra Juščenka.

Už na první pohled působí Boris Tarasjuk jinak, než je obvyklá představa ukrajinského ministra. Odpovídá nevyhýbavě, ale diplomaticky: Ukrajina chce do EU i NATO. „Náš cíl, členství v Alianci a Unii, je od roku 2003 dán zákonem o národní bezpečnosti,“ říkal v půli ledna v Praze.

Při své cestě do Česka nic zásadního nevyjednal ani nepodepsal, a stejně skončila skandálem. Ukrajinský premiér Viktor Janukovyč ho zažaloval, že ji podnikl nezákonně. „Tarasjuk poškozuje zájmy státu a škodí mezinárodní pověsti Ukrajiny,“ uvedl úřad premiéra s poukazem na slova o NATO a EU. Tarasjuka, jednoho ze dvou ministrů, které jmenuje přímo prezident Viktor Juščenko, totiž předtím parlament ovládaný Janukovyčovou Stranou regionů odvolal, ale Juščenko ho jmenoval znovu.

Dva týdny poté podal Tarasjuk demisi opět, tentokrát už sám. Janukovyč totiž použil i další páky, například zastavil přísun peněz do pokladny ministerstva, takže ukrajinští diplomaté po celém světě zůstali v lednu na mizině. Juščenko demisi jednoho z posledních dvou „oranžových ministrů“ vlády přijal s tím, že jméno nástupce oznámí do dvou týdnů. „Právo navrhnout nového ministra je samozřejmě právem prezidenta Juščenka,“ nechal se slyšet blahosklonně Janukovyč. Nedodal, že je to asi naposledy, kdy šéfa diplomacie jmenuje…

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 89 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

20075-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 89 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte