2007-1822-mobr-39-komentar1.gif
2007–1822-mobr-39-komentar1.gif • Autor: Respekt

2007-1822-vobr-39-komentar1.jpg
Autor fotografie: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Více omezující evropský pohled možná lépe odpovídá představám spotřebitelů.Vítězství pro spotřebitele a pro volný trh. Tak Evropská komise minulý týden prezentovala rozsudek evropských soudců potvrzující mnohamilionovou pokutu, kterou komise uložila Microsoftu za šikanování konkurence. Američtí pozorovatelé to přijali s rozpaky. Byla by se stejnou vervou pronásledována také francouzská firma? Proč se vlastně spory amerických high-tech společností nakonec rozhodovaly v Bruselu a Lucemburku (kde zasedají eurosoudci)? Jistý kongresman zabrblal něco o plíživém protekcionismu a o „zapálených regulátorech z Evropské komise“. Když potom komisařka pro hospodářskou soutěž Neelie Kroesová prohlásila, že v EU „bychom rádi viděli výrazný pokles“ podílu tohoto softwarového gigantu na trhu, opravdu to zapáleně znělo.

V obecnější rovině rozsudek potvrzuje, že pokud jde o regulaci, stává se Brusel hlavním městem světa. Zanícení Evropské unie pro normotvornou činnost má řadu příčin a jednou z nich můžou být protekcionistické pohnutky některých vlád (například té francouzské). I když je však EU velkým trhem čítajícím bezmála půl miliardy spotřebitelů, ani velikost, ani zápal pro věc, ani plíživý protekcionismus samy o sobě nevysvětlují, proč přebírá Americe její roli při tvorbě celosvětově platných norem. Odpověď najdeme spíše v…

200739-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200739-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte