2007-1835-mobr-economistgraf2.gif
2007–1835-mobr-economistgraf2.gif • Autor: Respekt

2007-1835-vobr-economistgraf2.jpg
Fotografie: Amerika udržuje kurz. • Autor: Respekt

Silný nárůst úvěrů je příčinou i důsledkem zlatého věku.Kdyby ekonomie byla pohádka pro děti, dlouhé období stoupajících příjmů a zlepšující se životní úrovně by vždy střídala velká a ošklivá recese. Rostoucí nezaměstnanost, menší spotřeba a smršťující se objem výroby – takový je nevyhnutelný účet za předchozí dobré časy oplývající pracovními místy a hojnými výdělky. Kocovina musí být úměrná večírku.

Žádná jiná země na tom nebyla tak dobře jako Amerika. V posledních dvaceti či více letech se jejímu hospodářství dařilo udržovat záviděníhodnou kombinaci rovnoměrného růstu a nízké inflace. Nádavkem k tomuto štěstí navíc výdaje pravidelně převyšovaly její příjmy – což vedlo k trvalému schodku běžného účtu – bez viditelných špatných dopadů na ekonomiku.

Když už občas došlo ke zhoršení situace, bylo v historickém srovnání nápadně mírné. Například na začátku roku 1991 klesal hrubý domácí produkt USA po dvě čtvrtletí za sebou (což běžně definuje hospodářskou recesi), výroba se však vzpamatovala a do konce roku překonala svůj předchozí vrchol. Další pokles v roce 2001 byl ještě slabší; tehdy se HDP snížil o méně než půl procenta.

V poslední době podobné zlepšení hospodářské stability zažívaly i jiné bohaté země. Výkyvy ekonomického života, známé jako hospodářský cyklus, jsou daleko menší než kdysi. Částečně i proto nastala taková sháňka po…

200739-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200739-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte