Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Samotáři v nesnázích

Po dvou filmech, v nichž se dvojice Hřebejk–Jarchovský vyrovnávala tak trochu šmahem a černobíle s naší národní mentalitou, přichází v Medvídkovi s příběhem, který by se mohl odehrávat v jakékoli evropské metropoli.

2007-1688-mobr-53AR362007.gif
2007–1688-mobr-53AR362007.gif • Autor: Respekt

2007-1688-vobr-53AR362007.jpg
Fotografie: Není to ani Čechov, ani Allen. Ale na dnešní čtyřicátníky se dívá upřímně. – Autor: Martin Špelda • Autor: Respekt

Po dvou filmech, v nichž se dvojice Hřebejk–Jarchovský vyrovnávala tak trochu šmahem a černobíle s naší národní mentalitou, přichází v Medvídkovi s příběhem, který by se mohl odehrávat v jakékoli evropské metropoli. Zatímco Horem pádem si bralo na paškál českou xenofobii a Kráska v nesnázích tepala v postavách právníka Havlíka a otčíma Hrstky zakořeněné tuzemské vychcánkovství, nejnovější – již sedmý – snímek produktivního tvůrčího páru se vzdává ambice jakéhokoli komentáře k postkomunistické realitě. Medvídek je nahořklou ironickou bilancí života (skoro)čtyřicátníků, která je naštěstí oproštěna od jakéhokoli moralizování.

Vzpomínka na Volvem

Příběh tří spřátelených manželských párů se klene přes období několika let a na jeho konci se zdá, že některým hrdinům už definitivně ujel vlak. Kontrapunktem k tápajícím a chybujícím hlavním aktérům je dobře napsaná a úžasně sehraná epizodní etuda v podání Jiřího Menzela a Věry Křesadlové-Formanové, kteří dostali možnost zahrát si lehce se škorpící, ale evidentně stále zamilovanou stárnoucí manželskou dvojici. Ilustrují tu partnerské štěstí, kterého není nikdo z šestice hlavních hrdinů schopný dosáhnout. Hřebejk není Čechov, a dokonce ani Woody Allen, na jehož filmy se rád odvolává. Ale otázky po tom, co to znamená mít vztah a vychovávat děti v současné atomizované společnosti, když má člověk na krku čtyři křížky, klade…

200736-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200736-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte