Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Svět

Rozběhnutý Sarkozy

Když na začátku roku 1990 Václav Havel coby nový československý prezident začal vykonávat státní návštěvy, prohlásil v Paříži Pavel Tigrid:

Když na začátku roku 1990 Václav Havel coby nový československý prezident začal vykonávat státní návštěvy, prohlásil v Paříži Pavel Tigrid: „Někdo by mu měl říct, ať z letadla nevybíhá, vždyť všem těm králům a hlavám států, kteří ho důstojně očekávají, takový energický vstup na scénu nahání strach.“

Obdobně rázným způsobem zahájil výkon funkce i prezident Nicolas Sarkozy, který od 16. května přebývá v Elysejském paláci a svými sliby z volební kampaně ztělesňuje institucionální, politickou i ekonomickou proměnu francouzské společnosti. Co se tedy v této zemi stalo za oněch symbolických prvních sto dnů doby hájení nové vlády?

Sliby se mají plnit

Sarkozy opravdu odstartoval v nevídaném stylu. Oproti svým předchůdcům Francouzům nabídl nejenom image prvního muže republiky v triku, šortkách, zbroceného potem po ranním joggingu, ale nasadil i strhující tempo ve vnitrostátní a zahraniční politice.

„Chci plnit to, co jsem v průběhu volební kampaně slíbil. A tehdy jsem řekl, že budu prezidentem všech Francouzů,“ prohlásil na adresu těch, kteří pranýřovali v dějinách páté republiky bezprecedentní prezidentovu strategii, otevřít vládu i důležité politické či ekonomické funkce členům opozice, jako pokus o záměrnou destabilizaci francouzské politické scény.

Sarkozymu se skutečně podařilo vtáhnout do velké politiky osobnosti socialistické strany typu Bernarda Kouchnera. Pravdou ovšem je, že kvůli tomu se ještě více…

200736-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200736-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte