Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Osamělý český boj v Evropě

Existují dva způsoby, jak se rychle stát černou ovcí v klubu, do kterého vás nedávno přijali.

Existují dva způsoby, jak se rychle stát černou ovcí v klubu, do kterého vás nedávno přijali. První je pohrdat jeho pravidly a hodnotami, druhý je brát je až příliš vážně. Vezměme si takovou Evropskou unii a její závazek podporovat demokracii a lidská práva. Tyto hodnoty jsou pro evropskou identitu natolik zásadní, že se objevují i v úvodních článcích evropské „reformní smlouvy“.

Na první pohled by se mohlo zdát, že pro Českou republiku to bude dobrá zpráva. Od svého vstupu do EU před třemi lety si získala pověst země, která podporuje lidská práva při každé příležitosti. Ve svém čerstvém členství v EU vidí čeští političtí činitelé šanci ovlivnit klub s globální působností a získat podporu Evropy pro demokraty od Barmy až po Bělorusko, Moldavsko a Kubu (tou jsou Češi obzvlášť posedlí). Na českém ministerstvu zahraničí existuje dokonce celé oddělení, které se věnuje pomoci disidentům v jiných zemích.

Brusel zívá nudou

Bruselské mašinerii jsou takové snahy ovšem trnem v oku. Kdykoli Česká republika začne pronášet vzrušená prohlášení na téma svobody, a vzdalovat se tak na hony programu právě probíhajícího zasedání, hodnotí to diplomaté EU jako procházku po tenkém ledě, či dokonce „projev neprofesionality“. Obracení očí v sloup a pohledy na hodinky doprovázejí zejména české projevy o Kubě. Diplomaté ze staré školy si bručí pod vousy, že Češi ve skutečnosti nevěří tomu, o čem řeční, a vystupují jen jako „poslíčkové…

200736-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200736-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte