Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Dívka s harfou a meteoritem

Je sice pěkné, že se tahle písničkářka z Nevady doprovází místo kytary na harfu, ale není to nakonec jen zaměnitelné brnkání s anglickými texty?

2007-1689-mobr-52AR362007.gif
2007–1689-mobr-52AR362007.gif • Autor: Respekt

2007-1689-vobr-52AR362007.jpg
Fotografie: Naivní skřítek? Jen aby nás nezaklel. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Je sice pěkné, že se tahle písničkářka z Nevady doprovází místo kytary na harfu, ale není to nakonec jen zaměnitelné brnkání s anglickými texty? Neil Young si to patrně nemyslel, když si Joannu Newsomovou pozval před čtyřmi lety jako předzpěvačku. Bylo to v době, kdy opouštěla akademii a s ní studia kompozice. Do skladeb se jí totiž stále pletly lidové melodie a místo postserialistů raději poslouchala africké loutnisty. Vrátila se tak ke hře, kterou pěstuje už od osmi let: psaní písniček. Věru netušila, že zanedlouho bude tváří nové generace nezávislého popu.

Holčička čaruje

Debut The Milk-Eyed Mender (2004) ji představil jako básnířku, která má podobně nakřáplý hlas jako Björk (už spolu také hrály). Texty jsou těžší, než by napovídal naivistický kreslený obal. V klipu sice létá školní třídou animovaná holubička, slova však kohosi varují před lidmi v bílých pláštích, kteří ho chtě nechtě potáhnou ven na svět. Velká imaginace Joannu vede ke svědectví o současném světě, připočtěme k tomu její nevinný dětský hlásek a nabízí se paralela s neidylickými, chytrými pohádkami Tima Burtona. Jak napsali v New York Times: „Zní to velmi nově, ale taky jako cosi úplně starého.“

Druhé album Ys (2006) znamenalo asi tak překvapivý skok vpřed, jaký udělal Van Morrison mezi slibným debutem a (dnes klasickými) Astral Weeks. Zároveň nabouralo mýtus o lo-fi generaci, která dělá…

200736-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200736-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte