Šest latinskoamerických zemí se rozhodlo vytvořit si společnou záložní kasičku. Po aféře a rezignaci Paula Wolfowitze Světová banka ztrácí morální tvář, a tak projekt, u jehož zrodu stojí prezident Hugo Chávez, dostal konkrétní obrysy a jmenuje se Banka Jihu. Chávez slavnostně a s pětiletým předstihem splatil venezuelské pohledávky u Mezinárodního měnového fondu a Světové banky a ušetřil tak na úrocích téměř 8 miliard dolarů. Ovšem už letos v únoru spolu s argentinským prezidentem Néstorem Kirchnerem oznámili, že se budou snažit vytvořit pomocí Chávezových petrodolarů a rezerv obou zemí protiváhu Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Donedávna byl projekt nazýván „snem“ či „během na dlouhou trať“. Věci se ale hnuly.

Zaplatíme radši hned

Své dluhy s oběma institucemi totiž nevyrovnala jen Venezuela. Ke stejnému kroku dospěla už před dvěma lety Argentina. Prezident Néstor Kirchner tehdy oznámil zaplacení více než devíti miliard dolarů, které jeho země dlužila. Argentina ušetřila na úrocích přibližně miliardu dolarů. Kirchner si ale tohle fanfarónství nemohl dovolit tím, že sáhl do vlastní napěchované šrajtofle. Na splacení dluhu si musel opět vypůjčit od svého ideově spřízněného souseda – Huga Cháveze. Taková velkolepá politická gesta je ovšem možné dělat jen proto, že je lidé očekávají.

Néstor Kirchner se otočil zády k institucím, jež jeho zemi nechaly doslova na holičkách v roce 2001. Po státním bankrotu…

200735-vobr-obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200735-vobr-obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte