Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Pár záběrů, které rozvrzaly svět

Západní civilizace si ráda zakládá na svém vědeckém přístupu ke světu, který je ale ve vztahu ke zvířatům trochu podezřelý. Křesťanské náboženství kdysi prohlásilo zvířata za naprosto poddaná lidem a vědci jako by se od té doby snažili tuhle umělou tezi podepřít různými sflikovanými argumenty.

Video z afrického safari zaskočilo vědce a fascinuje miliony lidí, které ho už zhlédly na internetovém YouTube. Co bude dál?

Americký turista Dave Budzinski chtěl na safari v Kugerově národním parku v Jižní Africe natočit jen pár záběrů přímo od zaparkovaného auta. Krátký film, který z toho vznikl, už dokázal způsobit celosvětové pozdvižení. Zpočátku vidíme jen pár buvolů, kteří jdou s mládětem pít k řece. Až pozdě si všimnou, že tam číhají lvi. Dají se na útěk, už je ale pozdě. Skupina lvů je dožene a strhne k zemi mládě. Na příkrém břehu se s ním ale skutálí do řeky. Když se ho lvi snaží vytáhnout, zaútočí na ně krokodýl a začne se s nimi o tele přetahovat. Šelmy nakonec vyhrají a dostanou mladého buvola na souš. V tu chvíli se na scénu opět přiřítí buvoli, ale ne už jen pár jedinců z úvodního záběru, nýbrž celé velké stádo. Řada zvířat má viditelný strach, přesto se celý kolektiv staví proti lvům a v kruhu svírá víc a víc jejich skupinu – očividně si přišli pro ztracené mládě. Pak jeden z býků učiní výpad, nabírá lvici na rohy a vyhazuje ji vysoko nad hlavu. Ta kuráž strhne další, lvi se raději dávají na útěk a tele, které jako zázrakem všechno přežilo, klopýtá zpět do bezpečí stáda.

Nad videem se rozproudila živá debata. Laikové jsou fascinováni a dojati zároveň. Natočené záběry totiž nabízejí obojí: Drama divočiny a úspěchem korunované úsilí rodičů zachránit své mládě.…

200734-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200734-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2179
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte