Video z afrického safari zaskočilo vědce a fascinuje miliony lidí, které ho už zhlédly na internetovém YouTube. Co bude dál?

Americký turista Dave Budzinski chtěl na safari v Kugerově národním parku v Jižní Africe natočit jen pár záběrů přímo od zaparkovaného auta. Krátký film, který z toho vznikl, už dokázal způsobit celosvětové pozdvižení. Zpočátku vidíme jen pár buvolů, kteří jdou s mládětem pít k řece. Až pozdě si všimnou, že tam číhají lvi. Dají se na útěk, už je ale pozdě. Skupina lvů je dožene a strhne k zemi mládě. Na příkrém břehu se s ním ale skutálí do řeky. Když se ho lvi snaží vytáhnout, zaútočí na ně krokodýl a začne se s nimi o tele přetahovat. Šelmy nakonec vyhrají a dostanou mladého buvola na souš. V tu chvíli se na scénu opět přiřítí buvoli, ale ne už jen pár jedinců z úvodního záběru, nýbrž celé velké stádo. Řada zvířat má viditelný strach, přesto se celý kolektiv staví proti lvům a v kruhu svírá víc a víc jejich skupinu – očividně si přišli pro ztracené mládě. Pak jeden z býků učiní výpad, nabírá lvici na rohy a vyhazuje ji vysoko nad hlavu. Ta kuráž strhne další, lvi se raději dávají na útěk a tele, které jako zázrakem všechno přežilo, klopýtá zpět do bezpečí stáda.

Nad videem se rozproudila živá debata. Laikové jsou fascinováni a dojati zároveň. Natočené záběry totiž nabízejí obojí: Drama divočiny a úspěchem korunované úsilí rodičů zachránit své mládě.…

200734-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200734-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte