Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Editorial

Editorial

Před čtyřiceti lety se čeští oficiální spisovatelé rozhodli, že už je nebaví držet pusu a krok, a odhodlali se k zásadnímu vystoupení proti režimu.

2007-1209-mobr-svehla.gif
2007–1209-mobr-svehla.gif • Autor: Respekt

2007-1209-vobr-svehla.jpg
Marek Švehla • Autor: Respekt

Vážení čtenáři a čtenářky,

před čtyřiceti lety se čeští oficiální spisovatelé rozhodli, že už je nebaví držet pusu a krok, a odhodlali se k zásadnímu vystoupení proti režimu. To pak celou společnost odstartovalo k pohybu známému jako pražské jaro. Detailní příběh legendárního sjezdu spisovatelů z roku 1967 vám nabízíme v rubrice Téma.

Další větší materiál jsme se rozhodli věnovat nenápadnému problému kolem odebírání dětí. Pro běžnou rodinu jde o něco těžko představitelného, teprve rozhovor s postiženými rodiči ukazuje, jak snadno lze v Česku děti zásahem úřadů ztratit. Stačí se znelíbit sociálce, vzbudit dojem chudoby nebo nedostatečné „normálnosti“. Respekt se tomuto tématu věnuje již řadu let a nejen že se počty odebraných dětí nesnižují, ale zřejmě se množí i případy dětí odebraných rodičům rovnou v porodnici.

V rámci naší pravidelné reportáže přinášíme text o mladých sudetských Němcích, kteří se překvapivě zapáleně snaží o udržení staré kultury svých rodičů, kdysi vyhnaných z českého pohraničí. V rámci výběru z The Economist vám nabízíme rozsáhlý analytický text o Palestincích a příčinách jejich dnešní mizerie.

Ještě dovolte malou poznámku: již před časem jsme vás informovali, že Respekt nedokázal přesvědčit soud o tom, že naše informace o bývalé šéfce Transgasu Aleně Vitáskové a její spolupráci s komunistickou policií jsou správné, a byl odsouzen k zaplacení odškodného. Respekt tuto částku nezaplatil včas a dostal se do sporu s exekutory, ale celou záležitost jsme rychle vyřešili. Čas ukázal, že vyznění čtyři roky starého článku o paní Vitáskové bylo správné, a proto Respekt nyní podává žádost o obnovu procesu.

Vše dobré přeje

Marek Švehla

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2163
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte