Po tragédii na virginské polytechnice nepochybně oživne debata o regulaci vlastnictví zbraní. Řada lidí dává masakr za vinu příliš liberálním zákonům, díky kterým se v USA může ozbrojit prakticky kdokoli.

MRACEK.BLOG.RESPEKT.CZ

Taxikáři nejsou jedinou nástrahou, která čeká na návštěvníka našeho hlavního města. Znepříjemnit pobyt mohou i další příživníci – penězoměnci.

Poprvé jsem se s tímto problémem setkal zhruba před rokem. Na mé pracoviště, živnostenský odbor Magistrátu hlavního města Prahy, se dostavily dvě turistky z Ruska a nedobrou angličtinou mi sdělovaly, že si vyměnily 200 eur a místo očekávaných bezmála šesti tisíc obdržely jen něco přes 4000 Kč. Stěžovaly si na neochotu policie se tím zabývat. Tohle prý řeší pracovníci živnostenského odboru.

Přestože toto tvrzení je veskrze lživé, doprovodil jsem obě Rusky ke směnárně. Před ní se nacházely poutače s nápisy: „WE SELL 1 EURO – 29,95 CZK“ a „NO COMMISSION“. Kurzová tabule však nebyla klasicky rozdělena na dvě části, prodej a nákup, nýbrž na tři: prodej, nákup nad 40 000 Kč a nákup do 40 000 Kč. Reklama nacházející se před směnárnou nelhala. Společnost skutečně nevybírala žádnou provizi za transakce, pouze měla dva kurzy pro výkup valut – nad 40 tisíc 28,10 Kč za euro a pod 40 tisíc 21,50 Kč za euro.

Jak pomoci v dané chvíli? Vzpomněl jsem si na § 49a občanského zákoníku, který stanoví: „Právní…

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte