Spor kolem víz do USA není konfliktem mezi Čechy a Němci, ale mezi Prahou a Bruselem. Přesto největší tuzemské noviny z celé věci udělaly česko-německý skandál.

Takovou aféru jsme v česko-německých vztazích už dlouho nezažili. Během posledních dní jsme si mohli v novinách přečíst hodně ošklivá slova. Byla řeč o „ostnatém drátu v hlavách“, o „boji diplomatů“, a dokonce o „škrcení Čechů“. Není tedy divu, že velká část české veřejnosti je rozhněvaná: Němci jsou patrně spokojeni jedině tehdy, mohou-li Čechům házet nějaké klacky pod nohy. Kdo se totiž postará o to, že české snahy o bezvízový styk se Spojenými státy možná znovu ztroskotají? Přece právě německý velvyslanec ve Washingtonu.

Jen abychom si rozuměli dobře: skandál nespočívá v aktivitách německého velvyslance. To, co si skutečně zaslouží razítko „skandální“, je způsob, kterým nejčtenější český deník o celé záležitosti informuje. Svými články dává Mladá fronta DNES ukázkový příklad toho, co by novinařina dělat neměla: tváří se, že konflikt popisuje, ve skutečnosti ho však svým psaním teprve vyvolává.

I ty, Brute?

O co jde? Česká vláda se už delší dobu snaží podnítit Spojené státy k tomu, aby vízovou povinnost pro české občany zrušily. Přání je to naprosto srozumitelné. Kdo má v kapse český pas a chce, dejme tomu, cestovat do New Yorku, musí pro získání souhlasu stále investovat hodně peněz, času a nervů. Po…

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte