2007-750-mobr-28A.gif
2007–750-mobr-28A.gif • Autor: Respekt

2007-750-vobr-28A.jpg
Fotografie: Andrzej Stasiuk – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Andrzej Stasiuk (1960) je polský prozaik, básník a publicista. Je autorem několika povídkových cyklů – Mury Hebronu (1992) či Tekturowy samolot (2000). U nás vyšly Haličské povídky (2001), Jak jsem se stal spisovatelem (2004) a kniha Dukla (2006). Od roku 1987 žije v Nízkých Beskydech, ve vesnici Wołowiec, kde spolu s manželkou založil nakladatelství Czarne.

Dunaj plyne proti proudu času. Jeho vody se přelévají ze současnosti do minulosti, plují z toho, co právě je, k tomu, co kdysi bylo. Čím je delší, tím je starší. U jeho ústí žijí tisíciletí sumci a hejna pelikánů připomínající létající ještěry. Tady se hromadí bahno z celé střední Evropy. Dobytek a obrovští vepři v Murighiolu se pasou bez dozoru. Za soumraku se odeberou do ohrad spletených z rákosu.

V Caraormanu nechal Nicolae Ceaušescu vybudovat zařízení, které mělo sloužit k dobývání zlata z dunajských vod. Za rok hrst zlatého prachu. Monstrózní stroje uprostřed liduprázdné písečné krajiny pomalu rezavějí. Nikdy nebyly spuštěny. Dnes se v jejich stínu chladí pohublí, potem se lesknoucí koně.

Bydlím deset kilometrů od karpatského rozvodí. Na mé, polské straně se všechny řeky vlévají do studeného Baltu. Na té druhé, slovenské se téměř všechny řeky spojují s Dunajem, aby spolu s ním zanikly v Černém moři. Z okna se dívám na zalesněný hřeben a vím, že za ním je ještě jeden a za ním už se pohoří…

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte