Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Den holocaustu pro Dárfúr

Nad Dárfúrem létají stroje natřené na bílo a s písmeny UN na křídlech. Jenže domnělá letadla OSN tam dovážejí zbraně i munici pro arabské milice džandžavídů

2007-745-mobr-Sudanmapa0420.gif
2007–745-mobr-Sudanmapa0420.gif • Autor: Respekt

2007-745-vobr-Sudanmapa0420.jpg
Fotografie: Mapa oblasti – Autor: David Munich • Autor: Respekt

Po čtyřech letech krveprolití, dvou stech tisících obětí a dvou milionech běženců přicházejí do západního Súdánu vojáci OSN. A kdyby to nemělo stačit, Západ je odhodlán k sankcím.

Nad Dárfúrem létají stroje natřené na bílo a s písmeny UN na křídlech. Jenže domnělá letadla OSN tam dovážejí zbraně i munici pro arabské milice džandžavídů a sama bombardují vesnice jejich černošských obětí. Patří totiž súdánské vládě v Chartúmu a umožňují pokračovat v tom, co USA – Bílý dům i Kongres – nazvaly genocidou.

Tyto informace z tajné zprávy OSN se objevily v médiích před týdnem. Než se však stačily rozletět po planetě, přebila je jiná zpráva. Súdánská vláda po měsících odmítání souhlasí s rozmístěním tří tisíc vojáků světové organizace v Dárfúru. Jak tuto chartúmskou hru s OSN vysvětlit?

Nejspíše takto. Súdánská vláda prezidenta Umara Bašíra se ocitla pod tlakem, především USA a Evropské unie, což ji přimělo k posunu. Když už se provalila naše „kamuflovaná OSN“, je lepší ukázat vlídnou tvář vůči reálné OSN než čelit tlaku Západu na účinné sankce. Takhle nějak uvažuje Bašír, a proto udělal vstřícné gesto, alespoň částečně naplňující loňskou úmluvu o účasti „modrých přileb“ v konfliktu.

Skeptický Západ v podání George Bushe a Tonyho Blaira se však drží tradičního „důvěřuj, ale prověřuj“, a proto na půdě OSN zahajují novou debatu o…

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200717-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte