Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Festivalová událost

Všechny filmové festivaly od Třeboně po Cannes mají společný problém: potřebují reklamu a ta si žádá prostoduché informace a známá jména.

Všechny filmové festivaly od Třeboně po Cannes mají společný problém: potřebují reklamu a ta si žádá prostoduché informace a známá jména. To podstatné tak většinou zmizí za obrazy vnadných hvězd a za slogany. Skutečný přínos dobrých festivalů zůstane v pozadí: neznámé filmy z celého světa skládají obraz, který napravuje v hlavách diváků povrchní a xenofobní klišé a stereotypy. Třeba že všichni muslimové jsou potenciální teroristé, Číňané uniformní, Němci nudní. To jsou aspoň některé ze skrytých bludů, které si mohou opravit diváci na letošním Febiofestu.

Nejdůležitějším počinem je v tomhle ohledu sekce Svět islámu. Filmy vyrobené od Maroka přes Egypt, Irák, Írán až k Afghánistánu mají pro českého diváka cenu tím, že ukazují autentickou každodenní realitu v zemích, které nám pronikají do povědomí, jen pokud se v nich válčí nebo demonstruje za lidská práva. Filmaři v islámských zemích se přitom dnes vyjadřují celkem svobodně a cenzurní omezení jsou tam – zdá se – mnohem méně vyhraněná než kdysi u nás nebo v Číně dnes. A hlavně: zatímco západní autoři mají peníze, špičkovou technologii a granty, umělci v islámských zemích mají o čem mluvit.

Třicetiletý Marwan Hamed z Egypta se vloni proslavil realistickou mozaikou ze života obyvatel jednoho činžáku Příběhy z domu Yacoubian, kde otevřel mimo jiné kontroverzní témata homosexuality a policejní zvůle. Současný Irák rozvrácený čtyřletým konfliktem se odráží v hraném filmu Dreams, v němž sledujeme tři…

200713-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200713-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte