Náměstek ministra spravedlnosti Jiří Vyvadil je široce použitelný pracant. Teď se nechal chytit, jak na příkaz premiéra dojednává obchody s lidmi podezřelými z korupce, tunelování a vydírání. Konkrétně šlo o prodej továrny Setuza, centrum velkého zájmu řady zdejších vlivových skupin. Jedné z nich sociální demokraté lukrativní firmu před časem darovali a teď, když si našli jiné oblíbence, by to chtěli změnit. A dohodě měl umést cestu právě Vyvadil – ministerský náměstek, premiérův poradce a zároveň (byť s pozastaveným členstvím) soudce Nejvyššího správního soudu. Tedy instituce, která řeší i politické kauzy. Křiklavější propojení politiky, byznysu a justice si lze představit už jen těžko. Pochopil to i jinak vysoce loajální ministr spravedlnosti Pavel Němec, který prohlásil, že za takové angažmá musí náměstek z ministerstva odejít. A trvá na tom i přesto, že mu šéf vlády Paroubek přes média s filmovou drsností vzkázal: Nepleť se do našich věcí, uklidni se a pracuj! „Dovedu si představit, že zde například ještě do voleb bude fungovat nějaký jiný ministr spravedlnosti,“ komentoval pak Němcovu tvrdohlavost jeho podřízený Vyvadil.

Kdože to tenhle věštec s velkou představivostí a se soudcovským talárem ve skříni vlastně je? Vyhlášený kariérista, který vstoupil do Československé strany socialistické na začátku osmdesátých let. Tedy do stejné strany jako Paroubek a má i stejné vysvětlení: „Chtěl jsem pomoci změnit tehdejší poměry u nás.“ Po…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2252

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte