mobrazek_245.gif
mobrazek_245.gif • Autor: Respekt

vobrazek_245.jpeg
Fotografie: Sazí je dost a teplo stoupá – a bin Ládin to může zabalit. (Smog nad Los Angeles, 1958.) Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Na televizní obrazovce vidíme muže u benzinové pumpy a jeho terénní automobil, zatímco vemlouvavý dívčí hlas říká: „Tohle je George. Právě si koupil benzin do svého SUV.“ Vzápětí nám střih ukáže mapu států Perského zálivu, kterou bleskově střídá obrázek po zuby ozbrojených teroristů v poušti. „A tohle jsou teroristé, kteří dostávají z ropných států peníze pokaždé, když si George benzin do svého SUV koupí,“ pokračuje komentář.

Kontroverzní šot, který si před časem objednala americká nezisková organizace Detroit Project, řada televizních stanic v USA odmítla vysílat. Celá kampaň se pokoušela zneužít strach z terorismu k bohulibým cílům; hlavně k boji proti obřím osobním automobilům známým pod zkratkou SUV, které zbytečně mrhají benzinem.

Na podobnou notu strachu z islámských zemí ovšem koncem ledna zahrál i americký prezident, když ve Zprávě o stavu unie prohlásil: „Máme vážný problém: Amerika je závislá na ropě, kterou často dováží z nestabilních oblastí světa.“ Naznačil, že za nespolehlivé dodavatele pokládá hlavně arabské státy, a slíbil kongresmanům, že Ameriku z její závislosti vyléčí.

To zní zajímavě. Spojené státy však z Blízkého východu dovážejí pouhých 11% své roční spotřeby ropy. Zbytek pochází z Kanady, Mexika a dalších zemí. Opravdu se tedy šéf Bílého domu obává, že arabští šejchové zavřou kohoutky se vzácnou tekutinou a budou USA vydírat?…

v07.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 849

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte