Udělal internetový vyhledávač Google chybu, když se rozhodl podbízet čínské vládě, aby ho vpustila na trh, a zakázal vyhledávat slova jako svoboda, demokracie či Tibet? V Respektu jsme publikovali komentář Petra Třešňáka Google prodal duši, který postup Googlu kritizoval. „Říká se, že komunismus ve východní Evropě porazila kopírka. Americký vynález. A teď si představme, že by ho k nám západní firmy před listopadem 1989 dodávaly s drobnou inovací. Jakmile rozezná v kopírovaném dokumentu slova Charta, lidská práva nebo Havel, zasekne se. Přesně takový dárek dávají teď obyvatelům komunistické Číny byznysmeni, kteří se ještě nedávno jevili jako ti nejcharakternější sympaťáci, jaké Amerika na přelomu milénia zrodila,“ napsal Petr Třešňák.

Kvůli velkému zájmu čtenářů jsme se rozhodli požádat dva zajímavé autory, aby se na toto téma vyjádřili. První je renomovaný ekonom, který přednáší od New Yorku po Peking, a tudíž Čínu dobře zná. Druhým je Ivo Lukačevič, zakladatel českého vyhledávače Seznam.

Google se rozhodl správně

Rozhodně nejde o situaci, která by byla černo-bílá, buď-nebo, ideově čistá a politicky průhledná. Je nutno se ptát: jak byste rozhodovali vy, kdybyste nesli tutéž míru zodpovědnosti jako Google? A jaký je názor čínského uživatele internetu?

Fakt je, že internet a vyhledávač Google představují formu decentralizované informovanosti, která je historicky bezprecedentní a pro transformaci Číny nezbytná. Je mnohem…

v07.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte