2006-2146-mobr-11B.gif
2006–2146-mobr-11B.gif • Autor: Respekt

2006-2146-vobr-11B.jpg
Fotografie: Kamarád měl smůlu, ale jiná práce prostě není. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

V Číně zahyne každou hodinu jeden horník. Rodina dostane náhradu ve výši 900 korun. To je odvrácená strana desetiprocentního růstu i příprav na skvělé představení olympiády.

Kohouti ve vesnici kokrhají, právě se rozednívá, ale obloha je jako z olova. Stejně jako včera, předevčírem i zítra. Kolem procházejí muži s přilbami na hlavě, v ruce svítilnu, na nohou černé holínky, někteří rozšmajdané boty. Na tváři žádný úsměv, jen beznaděj.

Okolí vesnic Kchan-š’ a Chu-kcheng v provincii Fu-ťien určitě není idylické. Haldy vytěžené hlušiny zasahující do místní říčky lemují zablácenou silnici. Domky havířů a jejich rodin jsou rozeseté mezi třídírnami uhlí a nakládacími plošinami. A mezi nimi kráčí novodobí hrdinové i oběti své doby.

„Musím vydělávat, co mi zbývá. Takhle dostanu 900 jüanů (asi 2700 Kč) měsíčně. Jiná práce tu prostě není. A s rizikem se musí počítat,“ odpovídá jeden z procházejících havířů na otázku, proč se přestěhoval do této provizorní hornické vesnice.

Čínské uhelné doly, ve kterých se ročně vytěží až dvě miliardy tun uhlí, jsou nejnebezpečnějšími na světě. Koncem listopadu si tři neštěstí během pouhých dvou dnů vyžádala na osmdesát mrtvých. Za rok i podle oficiálních údajů zahyne přes 6000 horníků – v průměru každou hodinu jeden člověk. Samotný Peking hodnotí hornictví jako nejrizikovější povolání v Číně. Důvodů je několik.

200651-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200651-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte