mobrazek_174.gif
mobrazek_174.gif • Autor: Respekt

vobrazek_174.jpeg
Fotografie: Miloši, končíme. (Šéf Philipsu Kleisterlee.) Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Hranický výrobce televizorů Philips, kterého bývalý premiér Miloš Zeman vydával za ukázkový příklad prospěšnosti podpory zahraničních investic, v pátek oznámil, že v Česku zastavuje výrobu a jeho mateřská firma LG Philips Displays požádala o ochranu před věřiteli. Zatím sice ještě není jisté, zda se výroba v Hranicích přece jen v omezené míře nerozjede (koncern pouze oznámil, že zredukuje své celosvětové kapacity o 15 procent), CzechInvest, který na přilákání firmy vynaložil více než miliardu korun z kapes daňových poplatníků, ale již prohlásil, že i přes uvedené pobídky stát na investici vydělal – na podpoře v nezaměstnanosti by prý zaplatil víc, než kolik činily dosud pobídky. Těžko to zatím ověřit na přesných číslech, takže první dojem z hranického pádu je jasný: se vzpomínkou na nedávné terorizování lidí odmítajících prodat svou půdu pro fabriku Hyundai (a ostatně i dříve pro Philips) se nelze než ptát, zda to přece jen s podporami a podlézáním potenciálním investorům nepřeháníme.Dobrá zpráva pro euroskeptiky: kvůli rozbití Evropské unie nemusíte hnout prstem. Všechnu práci za vás odvedou ministři údajně proevropských vlád. Budou-li o každé prkotině opakovaně vyjednávat způsobem, jaký předvedli šéfové resortů financí minulý týden, nebudou se modré vlajky s hvězdami třepotat na vládních budovách dlouho.

Všichni už víme, že vyhrožování vetem kvůli…

v05.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte