mobrazek_182.gif
mobrazek_182.gif • Autor: Respekt

vobrazek_182.jpeg
Fotografie: Józef Szajna. Foto autorka. • Autor: Respekt

Józefa Szajnu(1922) označila kritika v 90. letech za jednoho z největších umělců odcházejícího století. U nás příliš znám není, ví se ale, že byl vedle Grotowského a Kantora hlavním tvůrcem slavné éry avantgardního polského divadla. Po válce vystudoval scénografii a grafiku, od 60. let se jako scénograf a režisér proslavil originálním spojením výtvarných instalací a divadelních postupů. V r. 1981 na protest proti výjimečnému stavu odešel do ústraní, věnoval se malbě a „instalacím“. Jeho díla jsou ve sbírkách polských i zahraničních muzeí, získal za ně mnoho cen. Józef Szajna za 2. světové války bojoval v odboji (Armia Krajowa), v letech 1941–45 byl jako Polák vězněn v Osvětimi a Buchenwaldu; dvakrát se ocitl v cele smrti. Je členem Mezinárodního osvětimského výboru.

Vaše divadlo, malířství, celá tvorba je postavena na paměti. Lidská paměť je ale přece nedokonalá. Může umění něco z paměti zprostředkovat, aniž by deformovalo minulost?

Člověk, ať chce nebo ne, aniž si to uvědomuje, určité věci přetváří. Nikdy jsem nechtěl něco opakovat. Všechno, čím jsem prošel: pobyt v koncentračních táborech, boj o osobní svobodu a po osvobození, v různých obdobích všelijakých zákazů politického režimu, boj o tvůrčí nezávislost – všechny ty situace mě stavěly do pozice psiska, které vylezlo z vody a otřepává se ze všeho, co ho obklopuje, aby konečně chytilo…

v05.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte