Pokud by chtěli Češi poučit svět ze svých transformačních chyb, může být „reforma“ Českých drah, největšího podniku v zemi, jedním z hlavních kandidátů. Patálie kolem superrychlíku Pendolino, který po dlouhých letech konečně vyjede na trať, aby pak potupně skončil kvůli poruše v polích, je už jen posledním obrazem letité frašky zpackaného řízení a politické zbabělosti. Zkusme to ale jinak, velkoryse: přes mnohé problémy je česká železnice vlastně rodinné stříbro, které k dokonalosti potřebuje jen trochu víc dopilovat.

Šíp a jeho plány

Stačí se projet několikrát vlakem a číst noviny, aby člověk pochopil, že Češi nejsou v náladě, která by vlakům přála. Při nezaviněné poruše Pendolina si noviny daly práci najít člověka, který nám emotivně povyprávěl, jak „deset let nesedl do vlaku, teď to jednou porušil a dalších deset let nesedne“. I méně vyhranění cestovatelé, kteří s klidem snáší zácpy a smrtelné hrozby na silnicích, se příchodem na nádraží dostávají do stavu permanentní naštvanosti: už při malém zpoždění začnou podupávat, nervózně pokukují po hodinách a otráveně kroutí hlavou. Tento přísnější metr má logické důvody a jedním z nich je i zkušenost s dráhou z posledních patnácti let.

Pokud totiž politici po roce 1990 chtěli, aby co nejvíce lidí přesedlalo do aut, těžko to šlo udělat lépe. První tři roky se s komunistickými drahami nedělo nic. Po příchodu ministra dopravy Jana Stráského to naopak vypadalo nadějně. Jen…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2276

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte