2006-1643-mobr-12Rei.gif
2006–1643-mobr-12Rei.gif • Autor: Respekt

2006-1643-vobr-12Rei.jpg
Fotografie: Jusúf al-Kardáví. – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Opět se bouří muslimové, tentokrát po něšťastně zvoleném citátu z úst papeže Benedikta XVI., a opět mezi nimi zaznívá hlas katarského „televizního muftího“, Jusúfa Al-Kardávího. Podobně jako v zimní kauze karikatur Proroka i tentokrát typicky ohnivě vyzval muslimy ke „Dni hněvu“ proti západním útokům na islám, zároveň však zdůraznil mírový charakter protestů. Silná rétorika, ale poměrně uměřený obsah. To je styl egyptského doktora islámských věd, který v době globalizace hledá způsoby, jak modernizovat islámskou autoritu.

Učenec, aktivista, pop star

Znalec regionu Anthony Shahid z Washington Postu ho trefně nazývá zčásti náboženským učencem, zčásti televizní hvězdou a zčásti záhadou. Kardáví má za sebou klasickou kariéru sunnitského učence a aktivisty: vystudoval jako jeden z nejlepších studentů ročníku prestižní univerzitu Al-Azhar v Káhiře. V mládí militantně vystupoval za islámské obrození a antiimperialistický nacionalismus, byl několikrát vězněn za členství v Muslimském bratrstvu, poté se odstěhoval do Kataru, kde už 40 let učí islámské právo na různých akademických postech. Od bratrstva a radikálního islamismu se distancoval a odstartoval velmi svéráznou kariéru. Do povědomí široké veřejnosti se dostal v polovině 90. let díky svému pořadu na první nezávislé arabské satelitní stanici Al-Džazíře. Jeho týdenní 90minutový pořad Šaría a život se setkal s…

200639-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200639-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte