Po letech přípravy v poslaneckých lavicích a vášnivé kritice nedostatků svého předchůdce dostal Ivan Langer vysněné jmenování šéfem vnitra a šanci předvést, co umí. Nový ministr se projevil rychle a rázně, dal najevo ochotu měnit. Tak trochu ale není jasné, co a proč.

Neotvírejte, policie

Není pravděpodobné, že vláda Mirka Topolánka dostane nějaký prostor na prosazení svých předvolebních reformních slibů. Bude mít sotva čas na zvládnutí několika neodkladných věcí. Musí změnit státní rozpočet v průhledný a srozumitelný text, nasměrovat jeho vývoj směrem do eurozóny a udržet na uzdě utrácení. Musí schválit zákon na výrobu biopaliv a jejich přimíchávání do benzinu a nafty, aby začal platit od prvního ledna příštího roku, jak požaduje Evropská unie. Měla by prosadit stavbu protiraketové základny v Česku. Nezbytné je položit základy k reformě školství a zdravotnictví. Sám Langer by měl správně motivovat policii, která musí především objasnit podezření na prorůstání organizovaného zločinu do státní správy. Je skoro zbytečné připomínat, že český policejní sbor v roli obránců práva a spravedlnosti v posledních letech selhával. Jak už jsme mnohokrát napsali, zdejší policie se – hlavně díky personálním změnám v režii Stanislava Grosse – stala služebnou a alibistickou složkou obávající se řešit (a nedej bože vyřešit) zásadní případy, které by se mohly dotknout mocných. Řada jejích členů navíc prokazatelně spolupracovala s organizovaným zločinem,…

200637-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200637-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2985

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte