V článku Léto na americké univerzitě (Respekt č. 31/06) psal český chemik Pavel Jungwirth o svých dojmech z USA: frustraci amerických vědců z vývoje posledních let, kdy peníze na výzkum míří na podprůměrná pracoviště a Bushova administrativa se míchá do svobody vědeckého bádání.

Pavel Jungwirth, který tráví letos několik měsíců na kalifornské univerzitě v Berkeley, přispěl svou troškou do mlýna se svojí kritikou vědecké politiky prezidenta Bushe. Již formulace podtitulku článku Vědci v USA jsou znechuceni postoji Bushovy administrativy obsahuje neodůvodněnou generalizaci. Jsou všichni vědci znechuceni Bushovým postojem, nebo jen někteří, či většina? Ve svém příspěvku se autor zmiňuje o „autocenzuře amerických médií“, která prý teprve nyní začíná polevovat. To je pro nás novum, protože americká média si nikdy nebrala servítky s kritikou prezidentů, zvláště těch tzv. pravicových. Kolegové z Berkeley informovali Pavla Jungwirtha o neutěšené grantové situaci. Tu sledujeme ve vlastním zájmu už téměř 38 let, i když naše zkušenosti se většinou týkají podpory výzkumu Národního ústavu zdraví. Dávné doby, kdy tajemníci studijních sekcí objížděli univerzity a přesvědčovali výzkumníky, aby napsali grant, jsou nenávratně pryč. Profesoři se značným učebním úvazkem a tenurou (právem nepřijít bez vážné příčiny o místo, pozn. red.) mají zajištěnou existenci i v případech, kdy grant nedostanou.

Ti, jejichž základní pracovní náplní je výzkum,…

200637-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200637-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte