2006-1365-mobr-06A.gif
2006–1365-mobr-06A.gif • Autor: Respekt

2006-1365-vobr-06A.jpg
Fotografie: Jako za Voleníka to zatím není, ale jeho lidé mu věří. – Autor: Tomki Němec • Autor: Respekt

Cynici před lety říkávali, že pozici a autoritu Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) v Česku dobře vystihuje budova, do které jej začátkem 90. let politici umístili. Ponuře šedá, prosklená kostka stojí na okraji rozbité, špinavé, průmyslové pražské čtvrti Holešovice a za komunistů v ní sídlilo ředitelství podniku Vodní stavby. Už od poloviny devadesátých let se také říká, že NKÚ se odtud chystá odstěhovat do lepšího objektu a čtvrti, kam by se nikdo nestyděl pozvat zahraniční hosty. Říká se to dodnes, kdy v prvním patře nevábného monstra už osm měsíců úřaduje nový šéf, bývalý hejtman kraje Vysočina František Dohnal. Jeho hlavní starosti spočívají ale přece jen v něčem jiném, než jak sehnat stěhováky. NKÚ bylo dva a půl roku bez šéfa a bez autority. Teď se to trochu lepší.

Co třeba Dohnal

Dnešnímu návštěvníkovi holešovického věžáku se naskýtá úplně jiný obrázek než vloni, kdy byl NKÚ ještě bez šéfa. „Zvolením nového prezidenta jsem získala silnou oporu pro svoji práci. Vím, že se za moje kontrolní závěry postaví ve vládě,“ vysvětluje důvod zdejší dobré nálady jedna z ostřílených kontrolorek Eliška Kadaňová.

Ještě před několika měsíci přitom začínal každý rozhovor s kontrolory z opačného konce. A sice jejich dlouhým povzdechem, jak moc NKÚ ochromuje absence silného šéfa a jak jejich úřad ztrácí na vážnosti, když ministři velkou většinu kontrolních nálezů shazují ze…

200632-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200632-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte