2006-1146-mobr-18A.gif
2006–1146-mobr-18A.gif • Autor: Respekt

2006-1146-vobr-18A.jpg
Fotografie: Jsou to poslední velké peníze, které z Bruselu na výzkum dostaneme, říká předseda Akademie věd ČR Václav Pačes. • Autor: Respekt

Když je dobrá úroda obilí, přemnoží se na polích hlodavci. Co se stane v české vědě, do které má v letech 2007–2013 přitéct ze strukturálních fondů EU až 70 miliard korun? Přemnoží se u nás vědci, aby pak bídně vyhynuli, až strukturální fondy vyschnou?

Peníze Evropské unie mají být věnovány na výstavbu infrastruktury pro výzkum. Jinými slovy, měli bychom za ně postavit nové výzkumné ústavy a vybudovat nové laboratoře. Výzkumná infrastruktura má podle představ Bruselu vyrůstat v méně rozvinutých regionech, což u nás znamená kdekoli v republice s výjimkou Prahy.

Jsou tu však mnohá „ale“. Budeme schopni předložit dostatek kvalitních projektů? Na ministerstvu školství, které má celou agendu na starosti, nedávno proběhl screening předložených návrhů. Vědecká veřejnost nebyla o celém programu nijak zvlášť dobře informována, přesto se zdá, že poptávka výrazně převyšuje nabídku peněz. Kvalitu projektů ale zatím nikdo podrobně nezkoumal. A čas se krátí, začínají hořet termíny a státní aparát nemá dost kvalifikovaných úředníků.

Další problém spočívá v tom, že Brusel poskytne na výstavbu nových pracovišť maximálně 85 % nákladů, zbytek musí přijít z Česka. Jednoduchá aritmetika ukazuje, že musíme každý rok pro tento účel sehnat až jeden a půl miliardy korun (pro srovnání – letos míří do české vědy ze státního rozpočtu celkem zhruba 18 miliard). A to není všechno. Bruselské…

200628-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200628-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte