2006-962-mobr-02Bucho.gif
2006–962-mobr-02Bucho.gif • Autor: Respekt

2006-962-vobr-02Bucho.jpg
Fotografie: Ernesto Miranda: přiznání samo nestačí. – Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Vše, co od této chvíle řeknete, může být použito proti vám. Tato zatýkací výstraha je známá z detektivek a mnozí mají pocit, že platí odedávna. Že právo nevypovídat proti vlastní osobě je odnepaměti ukotveno v trestních kodexech demokratických zemí a u nás bylo zavedeno až po listopadu 1989. Není tomu tak. Zítra uplyne teprve čtyřicet let ode dne, kdy o něm rozhodl americký Nejvyšší (ústavní) soud v kauze Miranda versus Arizona. Pro leckoho šlo a stále jde o sporný postoj, o formalismus podobný tomu, před jakým po 11. září 2001 varovaly noviny doslova takto: Kufříkovou jadernou bombu nalezenou bez povolení k domovní prohlídce by soud neuznal jako důkaz. Ale „pravidlo Miranda“ platí přes veškeré zpochybňování dodnes – zejména díky televizi: právě televizní detektivky ho rozšířily do obecného povědomí nejenom v USA, ale i ve světě. A americká angličtina se obohatila o sloveso „mirandovat“ (to mirandize) – vysvětlovat podezřelému jeho práva.

Ernesto Miranda, 22letý Arizoňan se základním vzděláním, byl v roce 1963 zatčen kvůli loupeži, únosu a znásilnění. Při policejním výslechu o svých činech vypovídal, při soudním procesu obžaloba předložila jako důkazní materiál pouze ony výpovědi a Miranda byl za únos a znásilnění odsouzen na dvakrát 30 let s možností propuštění po 20 letech. Jenže jeho obhájce Alvin Moore se odvolal a případ se dostal až k Nejvyššímu soudu USA,…

200624-vobr-01obalka%20Velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200624-vobr-01obalka%20Velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte